25.09.2016 Saveti

Loše navike tinejdžera: Šta možete učiniti?

Nikotin je otrovan i izaziva zavisnost kao droga. Svaki udah stimuliše telo da proizvodi hemijske supstance kao što su dopamin i adrenalin.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Ta prijatnost može ublažiti socijalnu anksioznost koja preplavljuje tinejdžera kad želi da se oseća prihvaćeno i da izgleda kul. Kao i efekat svake druge navike od koje smo zavisni, i ovaj je kratkotrajan i telo ubrzo traži novu dozu.

I alkohol ima sličan efekat, pošto prvo izaziva euforiju pa padanje u „bedak“. Tinejdžerkama koje vode računa o kilogramima odgovara što pušenje umanjuje apetit. Pušenje je obično prvi porok s kojim tinejdžeri počinju da eksperimentišu, ali što ranije počnu, teže će prestati.

Kad pročitate kojih sedam hiljada hemijskih supstanci ima u cigaretama (uključujući i cijanid i amonijak), sve će vam biti jasno.

Šta vi možete da učinite:

• Potrudite se da dete shvati šta ulazi u sastav cigareta i koliki je pušenje rizik po zdravlje.

• Razmislite koji bi skriveni uzroci mogli izazvati kod deteta želju ili potrebu za motivišućim i usrećiteljskim dopaminom.

• Ne pravite se da ne primećujete da dete razvija lošu naviku.

• Zabranite mu pušenje u kući, čak i napolju u bašti.

• Ako vi finansirate njegovu navadu, razmislite da li vam to odgovara.

Alkohol
Etanol je štetan i otrovan sastojak svakog alkoholnog pića. Alkohol utiče na svaku ćeliju tela i izaziva dehidraciju. Još teže posledice ostavlja na ostale organe, a posebno razorno deluje, na primer, na kožu/ten, jetru i osetljivi tinejdžerski mozak. Kad bi mozak bio belo parče gaze, oštećenje od alkohola izgledalo bi kao sprženost od žara cigarete. Otrežnjujuća činjenica jeste da je šteta nepopravljiva. „Lokanje“ otežava logičko mišljenje, planiranje, donošenje odluka i rezonovanje, i zato je često uzrok velikih nesreća. Ali alkohol takođe dugoročno oštećuje kogniciju, pamćenje i sužava opseg pažnje, a kad znamo da je to vreme kad se mozak tinejdžera dovodi do savršenstva, redovno opijanje je loša navika.

I alkohol kao i duvan izaziva navalu dopamina, i zato je izrazito adiktivan. Efekat je kratkotrajan jer deluje kako depresor CNS-a. Kod tinejdžera koji se vozi na testosteron dolazi do srozavanja nivoa serotonina, pa je česta posledica agresivno ponašanje ili neraspoloženje.

Da bi alkohol imao isti efekat na mozak tinejdžera i na mozak odraslog, tinejdžer mora popiti dvaput veću količinu, pa se u burnim noćnim provodima često žestoko preteruje. Mnogi mladi se leše od alkohola, i dozvoljenu količinu za nedelju dana (17 jedinica za devojke i 22 za momke) popiju za jedno veče. S obzirom na to da je organizmu potreban jedan sat da izbaci jednu alkoholnu jedinicu iz sistema, ponekad je rizično i opasno što sedaju za volan i dvadeset četiri sata posle zabave.

10408466055c48e4618070104606823_w330Danas važe drugačiji kulturološki stavovi prema opijanju. Malo ko će se osećati nelagodno kad prokrijumčari alkohol u nečiju kuću ili će se postideti kad mu se ispovraća na tepih. S obzirom na to da se društvenim mrežama širi poruka kako je opijanje urnebesno smešno, tinejdžeri sve češće kopiraju takvo ponašanje.

Šta vi možete da učinite:

• Ne dopustite tinejdžeru da se navikava na alkohol. Neodgovorno je davati mu da eksperimentiše ranom uzrastu jer alkohol uslovljava mozak da traži veću dozu dopamina ovim putem.

• Dokle god možete zadržite pravilo da u vašoj kući ne može da se pije. A kad dopustite alkohol, objasnite zašto ograničavate potrošnju.

• Ne pravite se da ne primećujete kad u vašoj kući tinejdžer i njegovi prijatelji preteraju u piću.

• Vodite računa da dete jede pre svakog izlaska.

• Razgovarajte s tinejdžerom o lošem uticaju alkohola na druge ljude, kako bi stekao svoje mišljenje o tome i uspostavio granice.

• Dogovarajte se s drugim roditeljima oko planova za dečja društvena okupljanja. Ne plašite se da ćete biti „partibrejker“.

• Sopstvena loša iskustva skrivajte od tinejdžera, za koje se takvi utisci lepe.

*Tekst je preuzet iz knjige „Tinejdžeri na dlanu – Kako ih odgajiti da budu srećni“, u izdanju Lagune.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije