Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošSaveti iskusnih mama sigurno će vam pomoći u prvih mesec-dva nakon porođaja. Kasnije, kada steknete rutinu, možda ćete i vi biti u prilici da savetujete mlađe mame.
1. Nakon što prestanete široko da povijate bebu, nemojte odmah u potpunosti da se odreknete tetra pelena, jer one su dobrodošle pri prvim pokušajima dohrane, jer njima tom prilikom možete obmotati bebu i na taj način zaštititi njenu odeću.
2. Dečiju odeću perite deterdžentom ali je obavezno dobro isperite. Da biste bili sigurni da ste odeću isprali u potpunosti, veš-mašinu nakon što je zavšila pranje ponovo programirajte na ispiranje i na taj način veš isperite još jednom. Obavezno svu dečiju odeću redovno peglajte da biste smanjili i najmanju mogućnost pojave bakterija, a na kraju je odložite na, prethodno temeljno očišćeno, mesto u okviru plakara, inače predviđeno za dečiju odeću.
3. Trudite se da dečiji kutak ne pretrpavate igračkama već od trenutka kada se beba rodi, jer bebi, koja se rodila tek pre nekoliko dana, igračke zaista ništa ne znače. Vodite računa da bebu uvek držite dalje od direktnog izvora toplote, kao i promaje. Sobna temperatura u kojoj dete boravi trebalo bi da iznosi oko 20-22 stepena C, a u prostoriji gde je kupate treba da bude oko 24-26 stepani C. Sobu, u kojoj dete spava, provetravajte barem jednom dnevno, a ako u stanu imate centralno grejanje, potrudite se da vazduh u prostoriji u kojoj beba boravi bude vlažan, a to ćete postići stavljajući na radijatore posude s hladnom vodom ili vlažne krpe. Ukoliko prilikom provetravanja nemate mogućnosti da bebu sklonite u drugu sobu, na ogradicu bebinog kreveca stavite ćebe i na taj način sprečićete direktno strujanje vazduha.
4. Upotreba eteričnih ulja za tretman bebine kože nije dopuštena, ali, ukoliko želite, možete da nabavite specijalnu lampu za eterična ulja i da eterično ulje borovine, razblaženo u vodi, zagrevajte na plamenu sveće koju postavite ispod lampe. Isparavanjem vode s eteričnim uljem borovine vazduh u dečijoj sobi biće prijatan kao u borovoj šumi a to će bebi olakšati disanje.
5. Uzglavlje kreveca u kojem dete spava uz pomoć jastuka uzdignite na otprilike desetak cm. Na taj način detetu ćete olakšati disanje. Ovo će vam savetovati i svaki pedijatar onda kada se dete prehladi pa je njegovo disanje otežano. Da biste dete sprečili da spava samo na jednoj strani, dobro će vam poslužiti peškiri, koje ste prethodno smotali u oblik valjka, kojima ćete podupreti bebina leđa, to će je primorati da spava na bočnoj strani. Naravno, bebu treba pri svakom sledećem spavanju okretati na drugu stranu.
6. Svoje životne navike ne morate sasvim da menjate, osim, naravno, ako je reč o pušenju. Uobičajene dnevne aktivnosti – gledanje televizije dok nešto drugo radite, hodanje po stanu u bilo koje doba dana, razgovor sa prijateljicom uz popodnevnu kaficu, zvonjava telefona – nemojte da izbegavate. Prinova je stigla u kuću, ali to ne znači da se potpuno morate podrediti detetu. Ono će spavati ako mu se spava i nijedna vaša aktivnost ga neće omesti u tome. Naprotiv, ako dete naviknete na potpunu tišinu, i sebi i njemu načinićete medveđu uslugu. Razmislite koliko dugo ćete moći da živite u potpunoj tišini i kada ćete uspeti da postignete sve obaveze, a morate priznati da ih ima i previše.
7. Najbolje je da dete već od prvih dana njegovog života navikavate na razliku između dana i noći. Neke majke tokom noći ne razgovaraju s detetom, hrane ga u potpunoj tišini i tami, pa ga čak i ne presvlače jer u današnje vreme, ako bebina guza nije nadražena, pelene za jednokratnu upotrebu već odavno postoje i na našem tržištu i pošto one veoma dobro upijaju nema potrebe dete presvlačiti tokom noći. Dakle tokom noći vaše aktivnosti su svedene na minimum, a tokom dana radite sve i svašta: previjate dete i hranite ga, pričate i igrate se sa njim. Na taj način beba će već od prvih dana početi da uočava razliku između dana i noći, pa će uskoro dete navići da je noć za spavanje, a dan za sve ostalo. Ista pravila važe i pri uspavljivanju deteta. Jasno je da je nemoguće odoleti malom detetu, ali, ako ga svakog puta budete uspavljivali na rukama, znajte da ćete ga teško od toga odvići.
8. Pelene tokom dana menjajte što češće, a obavezno posle svake bebine stolice jer na taj način ćete izbeći crvenilo i upalu. Pri svakoj promeni pelena najpre dobro očistite bebinu guzu i pišu a pri tom možete upotrebiti vodu, vlažne dečije maramice, pa i blagi dečiji sapun. I zapamtite da je održavanje higijene veoma bitno.
9. Svaki put, kad dete plače, to ne mora da znači da je ono gladno. Ono može da plače zato što su mu pelene mokre ili mu smeta svetlost, buka, naglo podizanje… Razloga može biti bezbroj, ali ne brinite, vremenom nauči ćete da ih prepoznate. Plač izazvan glađu je specifičan – on se prvo javlja u intervalima, sa kraćim pauzama, a zatim prelazi u plač koji postaje sve glasniji i glasniji, pa čak ponekad može da pređe u takav plač da se dete zaceni. Ne bojte se da ovu vrstu plača nećete prepoznati – čim ga čujete, znaćete da je vaša beba gladna. Znajte, beba nikada ne plače da bi vam svojim plačom, koji ponekada zaista iritira, napakostila. Svaki dečiji plač ima svoj uzrok, a na vama je da ga prepoznate i otklonite. Uz malo prakse uspećete u tome, ne brinite se.
10. Posle porođaja, u prvih nekoliko dana, slobodno, ukoliko su vam na raspolaganju, pozovite svoju majku ili neku prijateljicu koja je već majka. Ne odbijajte njihovu pomoć, zamolite ih da vam pomognu pri obavljanju kućnih poslova, a za to vreme vi se posvetite svojoj bebi. Ponude li vam se da ispeglaju veš ili operu sudove, ne odbijajte njihovu pomoć. Svaka pomoć je dobrodošla! Žarko ste želeli bebicu, svakoga dana tokom trudnoće zamišljali ste je, pitali ste se na koga liči, a sada vam izgleda da ne možete da se pronađete u novim obavezama. Zato, ako ste prvorotka, dozvolite da vam neko iskusniji i stariji pokaže kako ćete pravilno bebi namestiti pelenu ili očistiti bebin pupak. Ukoliko vam je potrebna pomoć, nemojte da se ustručavate da je zatražite od nekog ko može da vam je pruži!.
11. Ukoliko morate negde neizostavno da odete, ostavite nekom od ukućana svoje izdojeno mleko da bi mogao, za slučaj da beba ogladni, da je nahrani. Izdojeno mleko čuvajte u frižideru, a zagrevajte ga u istoj bočici u kojoj ste ga držali u frižideru i to stavljajući je u posudu s vodom koju potom zagrevate do vrenja. Zatim izdojeno mleko ohladite (najbrže ćete to učiniti stavljajući bočicu pod mlaz hladne vode), proverite temperaturu mleka podlakticom i, ukoliko vam ne smeta na dodir, dajte ga bebi. Adaptirano mleko daje se odmah nakon pripremanja i ono se ne može podgrevati. Sve što ostane u bočici, ako beba ne pojede, baca se.
12. Kad sterilišete bočice i dude, ne morate to da činite uz pomoć sterilizatora. Dovoljno je da sve potopite u posudu punu vode, u koju ste prethodno dodali malo alkoholnog sirćeta koji će ukloniti kamenac, i vodu zagrevajte do vrenja. Ostavite da se ocede i obavezno prekrijte čistom krpom.
Autor: Life Content
Kada vaše dete histerično plače – to može biti znak da ga nešto muči ili da želi vašu pažnju. Evo kako se ponašati u tim situacijama [caption id...
pročitaj jošŠesti Forum o zdravoj trudnoći FIT I ZDRAVA MAMA na temu „Moja beba“, koji će se održati u četvrtak 5. decembra 2013. godine od 18 do 20 sati u kon...
pročitaj jošSvetska nedelja dojenja obeležava se od 1. do 7. avgusta, u više od 150 zemalja sveta. Razvijanje društvene svesti o značaju i prednostima dojenja ...
pročitaj još