Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošKoliko traje trudnoća i da li se tačno može predvideti datum porođaja?
Da li postoje različite metode za računanje trajanja trudnoće?
Da bismo odgovorili na pitanje koliko trudnoća traje, moramo znati da postoje tri različita pristupa računanju starosti trudnoće:
– računanje u odnosu na poslednji dan menstruacije – gestacijska starost trudnoće
– računanje u odnosu na datum začeća (oko dve nedelje pre sledećeg očekivanog ciklusa)
– računanje u odnosu na datum implantacije (oko nedelju dana nakon začeća)
Ako se računa u odnosu na dan poslednje menstruacije, uz pretpostavku da je pre trudnoće ciklus bio redovan – na 28 dana, prosečna trudnoća traje 283 dana. Standardna referentna tačka za normalnu trudnoću iznosi 280 dana, ili 40 nedelja gestacijske starosti.
Može li da dođe do odstupanja od izračunatog termina porođaja?
Do odstupanja od izračunatog verovatnog termina porođaja dolazi veoma često. Samo pet odsto porođaja dogodi se tačno nakon četrdeset nedelja. Najveći broj žena, oko osamdeset odsto, porodi se u roku od najviše dve nedelje pre ili posle termina.
Porođajem „u roku“ smatra se svaki porođaj koji se dogodio između 37. i 42. nedelje trudnoće. Porođaji pre toga nazivaju se prevremeni, a nakon toga „preneti“.
Koje faze trudnoće postoje?
Svaka trudnoća ima tri faze – prvi, drugi i treći trimestar.
Prvom trimestru pripada prvih dvanaest nedelja trudnoće. To je period tokom kog trudnica može da oseća niz tegoba, počevši od mučnina koje ne moraju da se javljaju samo ujutru, preko bolova u donjem delu stomaka, do promene boje bradavica i areola.
U toku prvog trimestra fetus razvija konture lica. Razvijaju se grlo, vilica i usta a na kraju prvog meseca trudnoće, beba je veličine zrna pirinča.
Na kraju ovog perioda, beba je skroz razvijena. Razvijeni su joj ruke, prsti, šake i stopala, a beba je u stanju da šaku otvara i zatvara.
Drugi trimestar obuhvata četvrti, peti i šesti mesec trudnoće. Tokom ovog perioda dešavaju se brojne bitne promene na vašoj bebi, od razvoja ušiju preko dostizanja zrelosti vitalnih organa do razvoja mozga. Na kraju ovog tromesečja, beba je dugačka oko 14 centimetara.
Treći trimestar obuhvata period počevši od 27. nedelje trudnoće. U ovoj fazi, trudnica često oseća neke od sledećih simptoma: kratak dah, nesanicu, i dešavaju joj se određene promene na koži. Da biste ih izbegli, pokušajte da izbegavate dugo stajanje na nogama, podignite noge kada god je to moguće, radite vežbe koje vam je lekar odobrio.
Sve u svemu, svaka trudnoća je posebna i ni na jednu se ne može primeniti formula koja će biti sto odsto tačna. Međutim, ne treba da brinete da li ćete znati kada se porođaj približio – sigurno ćete to osetiti.
Izvor: bebac.com, M.G.
Otkrivamo vam kako prepoznati koje buduće majke nose blizance... [caption id="attachment_111405" align="alignnone" width="640"] Foto: Guliver/T...
pročitaj jošNišta u životu ne izaziva toliko pažnje i znatiželje kao trudnoća. Od trenutka kad žena objavi srećnu vest, svi joj daju savete, prenose joj narodn...
pročitaj jošPredstavljamo vam šest namirnica koje će vam pomoći da ublažite neprijatnosti koje prate skoro svaku trudnoću. Mnoge žene imaju tegobe u tru...
pročitaj još