Vodič za dojenje: Bolne bradavice
Zaista ne morate da trpite tegobe zbog osetljivih i bolnih bradavica u periodu dojenja... Nesumnjivo, dojenje je jedinstveno iskustvo,...
pročitaj jošDojenje zahteva veštinu koja se, kao i svaka druga, stiče iskustvom. Evo nekoliko saveta kako da prebrodite teškoće s kojima se, u većoj ili manjoj meri, susreću sve novopečene mame…
Imam li dovoljno mleka?
Često možete čuti da je neka mama prekinula dojenje i uvela dohranu veštačkim mlekom zbog straha da u njenim grudima nema dovoljno mleka i da je njena beba gladna. Međutim, treba znati da je procenat žena čije grudi ne mogu proizvesti dovoljno mleka – izuzetno mali.
U 99 odsto slučajeva lučenje mleka je dovoljno da može da podmiri bebine potrebe za hranom najmanje tri meseca. Ali, šta se događa ako majka sve radi kako treba, a dete odbija dojku i uporno plače? Najverovatnije je razlog tome inhibicija refleksa otpuštanja mleka.
REŠENJE:
Da biste pojačali taj refleks, preduzmite određene mere:
– Masirajte dojke laganim kružnim pokretima od vrha areole;
– Pijte puno toplih napitaka;
– Stavljajte tople obloge i komprese na dojku;
– Potrudite se da ostanete smireni;
– Što češće stavljajte bebu na dojku;
– Pri svakom dojenju ponudite obe dojke;
– Nemojte bebi davati dodatnu tečnost (vodu, čaj, sok);
– Ne odustajte!
Osećam bol u bradavicama.
Dok se i vi i beba ne priviknete na dojenje, bolne i ispucale bradavice mogle bi vam stvarati probleme. Glavni uzrok tome jeste nepravilan podoj i loš položaj bebe.
REŠENJE:
Evo šta treba da učinite:
– Proverite da li beba prilikom sisanja zauzima pravilan položaj (ne sme da uzme samo bradavicu već i tamni deo oko nje);
– Hranite dete kraće a češće, tako ćete smanjiti pohlepno i snažno sisanje;
– Na početku podoja ponudite bebi da sisa iz manje bolne dojke, dok mleko ne poteče;
– Na kraju pažljivo odvojte bebu od dojke umetanjem malog prsta između njenih usta i vaše kože;
– Nakon podoja ostavite nekoliko kapi mleka na bradavici i pustite da se osuši na vazduhu;
– Izlažite bradavicu vazduhu što je više moguće;
– Nanesite lanolinsku mast ili melem za negu bolnih bradavica;
– Ako je dojenje previše bolno, pokušajte s izmlazanjem ili stavljanjem veštačke bradavice;
– Ako su vam bradavice i dalje bolne, uprkos pravilnom dojenju, problem bi mogao biti složeniji. Naime, možda imate neku gljivičnu infekciju ili dermatitis. U tom slučaju, za pomoć se obratite lekaru.
Šta kada dođe do zastoja mleka?
Začepljenje mlečnih kanala i zastoj mleka dojke čine napetim, teškim, vrućim i bolnim. Prvo što treba da učinite da biste olakšali stanje jeste da iz dojke izvučete što više mleka.
REŠENJE:
– Najbolji način da dojku oslobodite mleka jeste da bebi što češće dajete da sisa;
– Ako beba ne može da posisa celu količinu mleka, višak izmuzite (ručno ili pumpicom);
– Pre početka dojenja ili izmlazanja, podstaknite oksitocinski refleks stavljanjem toplih obloga na dojku, masiranjem vrata i leđa, te laganom masažom dojki i kože bradavice.
Šta učiniti ako dođe do infekcije?
Mastitis je najčešći oblik infektivne upale dojki i može se javiti prilikom uvećanja ili blokade mlečnih kanala. Prilično je neugodna pojava – dojka postaje crvena, topla i bolna, a javlja se i veoma visoka telesna temperatura.
REŠENJE:
Da biste rešili ovaj problem, primenite iste postupke kao u slučaju zastoja mleka. Međutim, ako su simptomi mastitisa veoma izraženi, potrebno je primeniti terapiju antibioticima. Moguće je da se javi i apces. U tom slučaju, pored terapije antibioticima, trebalo bi izvući gnoj, a to se radi jednostavnom hirurškom intervencijom.
Autor: Life Content
Bilo da psuju i proklinju svoje muževe, lekare ili sebe, iskustvo porođaja je nešto sa čim svaka majka može da se poistoveti i saoseća [caption...
pročitaj jošDva porođaja mame Sare Mek Ginis, desila su se noću, a kada je saznala da je njeno iskustvo danas veoma retko, ovu zanimljivu statistiku podelila j...
pročitaj jošPrethodnih devet meseci vaše telo se menjalo pod uticajem hormona, novih navika, fizičke aktivnosti, povećanja težine. Treba da znate da je vreme n...
pročitaj još