Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošVeliki broj žena u trudnoći ima problem s proširenim venama. Pored toga što izazivaju osećaj umora i težine u nogama, ne deluju nimalo lepo, pa svaka mama time rizikuje mogućnost da u nekim budućim danima nosi suknju. Šta uraditi da bi se izbeglo ovo zlo?
Ako su se vašoj majci ili baki u trudnoći pojavile proširene vene na nogama, velika je verovatnoća da će i vas zadesiti isto. Površinske vene postaju vidljive, nekako vijugave, a napetost u potkolenicama, naročito u večernjim satima, postaje neizdržljiva. Dugotrajno sedenje ili stajanje samo će uvećati ovaj problem.
Ponekad može da dođe i do upale i stvaranja krvnih ugrušaka u proširenim površinskim venama, a moguća je i pojava krvarenja iz njih. Uz sve ovo, tu je i svrab, a češanjem se stvaraju krajnje neestetske ranice. Kako sprečiti ove nepoželjne pojave?
Postoji nekoliko uzroka proširenih vena:
1. Prirodna slabost zida krvnog suda i okolnog potpornog tkiva.
2. Defekt strukture i funkcije venskih zalistaka koji kontrolišu smer toka krvi u venama prilično je čest uzrok. Venski zalisci su neka vrsta ventila koji onemogućavaju vraćanje krvi u suprotnom smeru od srca i vraćanje krvi iz dubinskih u površinske vene. U tome im pomažu i mišići nogu koji tokom kretanja pritiskaju zidove vena i time potiskuju krv prema srcu. Dugo stajanje, sedenje i višak telene mase takođe ometaju „transport“ krvi do srca. Tako se krv zadržava u nožnim venama, šireći ih.
3. Jači pritisak u krvnim žilama takođe može biti razlog nastanka proširenih vena. Ovo je posebno karakteristično za period trudnoće pošto uvećana materica pritiska vene karlice i time otežava protok krvi prema srcu.
4. Razlog može biti i otežano oticanje krvi prema srcu usled pritiska materice na karlične kosti.
5. U malobrojnim slučajevima površinske vene mogu da se jave i kao posledica loše „komunikacije“ između arterija i vena.
Zašto baš u trudnoći?
Statistički podaci pokazuju da je rizik od proširenih vena kod žena koje su bile trudne dva ili više puta mnogo veći nego kod onih koje su imale samo jednu trudnoću. Pretpostavlja se da nastanku proširenih vena pogoduje povišen krvni pritisak u trbušnoj duplji, koji inače nastaje pritiskom materice na karlične vene, što ometa protok krvi.
Nastanku proširenih vena kod trudnica pogoduje i promena nivoa polnih hormona, estrogena i progesterona, koji podstiču zadržavanje tečnosti u telu kao i relaksaciju glatkih mišića, čime se smanjuje tonus zida vena.
Od ostalih uzroka koji doprinose razvoju proširenih vena (uz faktor nasleđa i godina) treba spomenuti i telesnu građu (više i gojaznije žene češće obolevaju), ali i ishranu u kojoj negativan učinak ima konzumiranje namirnica siromašnih vlaknima, alkohol, velika količina šećera, cigarete…
Ultrazvučni pregled
Dijagnostika se temelji na vizuelnom pregledu, zatim na testovima i stvaranju kompletne kliničke slike, a poslednjih godina koristi se i kolor dopler. To je ultrazvučni metod kojim se krnva žila učini vidljivom, pa se registruju smer i brzina strujanja krvi u njoj. Ovako se može proceniti i količina povraćene venozne krvi iz dubokog u površinski venski sloj.
Ova metoda posebno je značajna u otkrivanju tromboze u dubinskom sloju vena, kao i u proceni ispravnosti zalistaka u njima, a može se uporediti s nalazom flebografije – radiološke metode prikaza venskog sastava, pri čemu se tokom dijagnostikovanja u vene ubrizgavaju kontrasna sredstva. Metoda je jednostavna, pouzdana, brza, bezbolna i sprovodi se bez zračenja, pa je zato pogodna za trudnice.
Lečenje
Najvažnije je sprečiti napredovanje bolesti i olakšati tegobe. Ako su vene dosta proširene, a pri tom se i dalje šire, potrebno je nositi elastične čarape tačno određenog stepena pritiska, prilagođenog potrebama svakog pacijenta posebno. O tome treba li se odlučiti na invazivne metode lečenja jedino lekar može da donese odluku. Naravno, takve zahvate treba odgoditi za vreme posle porođaja.
Autor: Life Content
Trudnice koje slušaju klasičnu muziku osećaju manje stresa zbog svoje trudnoće. Tempo 60 do 80 taktova, otprilike koliko otkucaja ima ljudsko sr...
pročitaj jošDanas sve više žena rađa prvo dete u svojim tridesetim godinama. Kao i svako drugo razdoblje i ovo nosi prednosti i mane. [caption id="attachm...
pročitaj jošTrudnoću ste započeli s viškom kilograma? Mršavljenje sada nije opcija, da ne biste ugrozili bebu, ali svakako morate promeniti navike. Evo šta da radite
pročitaj još