Rešite se prehlade: Svi odgovori na jednom mestu!

Prehlada u trudnoći

OLAKŠANJE
Ukoliko je reč o običnoj prehladi praćenoj kašljem i curenjem nosa, bez burnih simptoma, ne treba mnogo da brinete, ali ako se radi o virozi koja uzrokuje tegobe poput bolova u mišićima, glavobolje i visoke temperature, obavezno se obratite lekaru. Ukoliko ste trudni, ne znači da ne smete tretirati simptome koji vam uzrokuju bolove i nelagodu, samo treba da pazite šta koristite i, svakako, da se umesto s lekarom opšte prakse prvo posavetujete sa svojim ginekologom. Ako samo kašljete i ukoliko vam curi nos, izbegavajte lekove na bazi ibuprofena i koristite paracetamol za povišenu temperaturu, glavobolju i bolove u zglobovima.

UBLAŽITE SIMPTOME
Grebe vas u grlu kao da ste progutali slomljeno staklo? Sirupi protiv kašlja na bazi glicerina bezbedni su za korišćenje u trudnoći, ali će jednako efikasan biti i topao napitak s medom od manuke, biljke poznate po svojim protivupalnim i antibakterijskim svojstvima. U čaši tople vode razmutite kašiku ovog meda i iscedite pola limuna. Posle nekoliko dana mirovanja i uzimanja čajeva, prehlada će verovatno sama nestati. Izbegavajte uzimanje lekova na svoju ruku!

OPUSTITE SE
Tokom devet meseci svi imamo veliku šansu da zakačimo prehladu. Trudnice su, ipak, malo više podložnije virusnim infekcijama, zbog oslabljenog imunološkog sistema, jer telo koristi svu energiju za bebu, a imuni odgovor je prirodno oslabljen da organizam ne bi odbacio plod. Najbolje što možete učiniti jeste da usporite tempo, opuštate se što više i čuvate snagu. Dakle, više se odmarajte, uzmajte dovoljno tečnosti, koristite nazalne sprejove na bazi morske vode, hranite se zdravo i inhalirajte se. Ne brinite ako se ne osećate najbolje, obična prehlada ne može naškoditi bebi.

PROČITAJTE I… Prehlada kod trudnica: Rizik za astmu kod dece

OBRATITE SE LEKARU
Grlobolja, curenje nosa i kašalj neizostavni su simptomi prehlade. Ipak, gripa može ugroziti trudnoću i naškoditi bebi. Ako vas odjednom obore groznica, glavobolja, drhtavica i jeza koja se smenjuju s naletima vreline, ili se osećate kao da vas je voz pregazio, otiđite odmah kod lekara. Imajte na umu da u slučaju visoke temperature, posebno kad je viša od 39 stepeni C, može da se poremeti snabdevanja deteta krvlju, a u uznapredovaloj trudnoći i da izazove početak trudova. Treba da znate i da sve trudnice imaju pravo na vakcinu protiv gripa.

INHALIRANJE UMESTO LEKOVA
Popularni farmaceutski proizvodi za brzo tretiranje simptoma prehlade u vidu tableta ili praha za rastvaranje u vodi nisu pogodan izbor u trudnoći, jer fenilefrin, sastojak koji sadrže, a koji sužava krvne sudove i tako ublažava napetost u nazalnim membranama i lučenje sekreta, može uticati na smanjen dotok krvi u posteljicu. Umesto njih, birajte tradicionalno inhaliranje nad vrućim čajem, u koji možete dodati nekoliko kapi esencijalnog ulja eukaliptusa.

Više tekstova naći ćete u AKTUELNOM broju magazina Mama&beba!

Novi broj potražite na kioscima 5. marta!

Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net

Foto: Thinkstock




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije