
Trudnoća vantelesnom oplodnjom: Sve što treba da znate
S obzirom na jedinstvenu metodu začeća, mnogi se mogu zapitati šta podrazumeva trudnoća vantelesnom oplodnjom i koje su razlike u odnosu na trudnoću uobičajenim putem.
pročitaj jošKako bi se na adekvatan način uključili u postupak vantelesne oplodnje, parovi su dužni da obezbede rezultate sledećih laboratorijskih analiza i dijagnostike:
Oba partnera:
Mikrobiološko ispitivanje
Ženski partner:
Pacijentkinje kod čijih partnera je uredan nalaz spermograma (normospermia), potrebno je da dostave ili učine nalaz HSG i/ili Laparaskopije i/ili Histeroskopije kojima se ispituje prohodnost jajovoda.
Ukoliko su imale prethodne operacije u cilju lečenja steriliteta, potrebno je doneti fotokopiju otpusne liste.
Ukoliko je bilo ranijih pokušaja lečenja neplodnosti nekom od tehnika vantelesne oplodnje (IUI, IVF, ICSI), potrebno je doneti fotokopiju lekarskog izveštaja.
Opšte pripreme koje se rade neposredno pred sam postupak obuhvataju sledeće analize:
Muški partner:
Ovakva priprema neophodna je svim parovima, ali postoje i oni čija priprema zahteva dodatne analize, u zavisnosti od slučaja.
NAPOMENA: starost analiza ne može biti duža od godinu dana, izuzev briseva i ultrazvuka koji važe 3 meseca, a analize hormona važe 6 meseci.
Ukoliko je vaša želja da se uključite u Nacionalni program za vantelesnu oplodnju, koji je podržan od strane RFZO, morate se obratiti izabranom ginekologu u vašem domu zdravlja, a muški partneri izabranom lekaru opšte prakse.
Izvor: www.klinikaperinatal.com
Visok holesterol nije loš samo po arterije već može biti otežavajući faktor parovima koji žele dete, otkrila je studija sprovedena u Americi, čiji ...
pročitaj jošOvulacija se ne dešava uvek u tačno vreme, posebno u slučaju da nemate standardni ciklus od 28 dana. Saznajte zašto je termin ovulacije ponekad zbunjujuć
pročitaj jošSlaba linija na testu trudnoće najčešće je signal da ste se testirali prerano, ali može biti i signal nekih drugih medicinskih problema.
pročitaj još