Novogodišnji i božićni praznici su gotovo nezamislivi bez raskošno ukrašene jelke, ali retko ko zna koja se simbolika krije iza ovog rituala.
Guliver/Getty
Istorijska pozadina ovog rituala prilično je nejasna, te neki spisi navode da je reč o starom paganskom običaju Rimljana, koji su verovali da u jelama obitavaju duhovi iz šume. Zato su u novogodišnjoj noći darivali jelke, kako bi odobrovoljili duhove. Posle su počeli i da seku mlade jelke i da ih donose kući i tako je nastao ovaj običaj.
Druga teorija, pak, vezuje se za Isusa Hrista i njegovo rođenje, i njoj su najčeće skloni vernici. Naime, ispred pećine u kojoj je Hristos rođen rasla su tri drveta – bor, kedrovo drvo i jela. Kada je božji sin rođen, bor mu je podario šišarku, kedrvo drvo mirišljave bodlje, a jela nije imala šta da da. Nije imala plod, i zato je zaplakala. Anđeo s neba se smilovao i podario joj zvezdu, koju je jela zatim položila pred Isusa. Zbog toga se i danas često na vrh jelke stavlja upravo zvezda.
Što se same simbolike tiče, često se naglašava da zimzeleno drveće simbolizuje život – i daje nadu da će zima proći, da će ponovo stići topliji, prolećni dani.
Međutim, što se istorijskih činjenica tiče, poznato je da je pionir u kićenju jelki bila Nemačka. Tamo se u srednjem veku jelka kitila crvenim jabukama, dok se u zapadnoj Nemačkoj jelka kitila kolačićima i svećama, kao simbolom Hrista kao večne svetlosti. Ritual se polako proširio po celoj Evropi.
još iz kategorije
Od nekadašnje fabrike cipela u Sent Luisu napravljen je ogroman muzej koji je pravi raj za mališane, ali i one nešto starije. Pogledajte i zašto.
...
pročitaj još
Ono što je mali Šejn izjavio prilikom gubitka svog psa Belkera, ostavilo je svet bez teksta. Pogledate neočekivanu reakciju ovog mališana...
[ca...
pročitaj još
Trudnoća predstavlja najlepši period u životu žene, ali ona nekada može biti i veoma stresna. Istraživanja su pokazala da na trudnice ne utiču samo...
pročitaj još