Još od perioda odojčeta, kroz davanje hrane, bebi pokazujemo i naš odnos prema njenoj ličnosti, temperamentu, zahtevnosti, traženjima, načinima prihvatanja i davanja, i njenom komuniciranju sa svojom okolinom.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Zbog svega navedenog eventualni postojeći problemi sa ishranom se često ne odnose samo na hranu i hranjenje, nego je i mnogo više od toga. Tako neka deca nauče od malena da kroz hranu mogu da drže kontrolu nad roditeljima, a ako se još većina dnevnih aktivnosti oko deteta svede na probleme sa ishranom, onda se cela porodica vrti u zatvorenom krugu i ishrana postaje glavni izvor nerviranja roditelja.
Oni koji su ovo doživeli sigurno znaju o čemu pričamo…
Nažalost, pri tome se često druge važne stvari, kao što su osamostaljivanje bebe pri spavanju, hranjenju i slično, njeno raspoloženje i ukupno psihofizičko napredovanje zanemaruju. Zbog svega ovoga važno je da su roditelji upoznati sa ovom tematikom i da otkriju samostalno ili uz pomoć stručne osobe u čemu je zapravo problem prilikom jela.
Posebno ako ovaj naizgled mali problem ne preraste u nešto veliko i nerešivo na prvi pogled. Najčešće je, međutim u osnovi samo iskonska potreba deteta za većom pažnjom roditelja, a u ovoj činjenici upravo i leži rešenje ovog problema.
Odlomak iz knjige „Kuvarski Dnevnik bebe Marte“ – autor dr med. Marije Mandić
Sve informacije u vezi sa ovom knjigom možete potražiti na facebook stranici www.facebook.com/kuvarskidnevnikbebemarte kao i putem e-maila: [email protected] ili na telefon 024/524-884 ili 063/593-068