Opstipaciju mogu izazvati nepravilna ishrana, nedovoljan unos tečnosti, manjak fizičke aktivnosti ili navikavanje na nošu. Pratite naše savete i olakšajte tegobe svom mališanu…
Foto: Guliver/Thinkstock
Pod zatvorom, odnosno opstipacijom, podrzumeva se otežano i neredovno pražnjenje creva u vidu tvrde, suve i oskudne stolice. Ne postoje opšta pravila o učestalosti pražnjenja creva kod mališana – to zavisi od količine i vrste unete hrane i tečnosti, fizičke aktivnosti deteta, te brzine varenja hrane. Novorođenčad koja se hrane majčinim mlekom imaju 6-8 stolica dnevno, a kada se od šestog meseca uvede nemlečna ishrana, menja se učestalost pražnjenja, baš kao i boja i miris stolice, u zavisnosti od namirnica koje dajete bebi. Neka odojčad imaju jednu, druga dve do tri stolice dnevno, a kod nekih mališana stolica izostaje po nekoliko dana, što se smatra normalnim ako nema drugih tegoba. Međutim, ako primetite da je bebin stomačić uvećan i tvrd, ako uporno povraća i odbija hranu, te ako stolica bude izmešana sa krvlju ili promeni boju u crnu ili boju bele kafe, javite se pedijatru. Najčešći uzroci zatora jesu nedovoljan unos tečnosti, ishrana u kojoj nema dovoljno vlakana, navikavanje deteta na korišćenje noše, te manjak fizičke aktivnosti koja ubrzava cirkulaciju, povećava dotok krvi u digestivni sistem i ubrzava pokrete creva.
1. Spas je u vlaknima!
Trudite se da svom detetu ne dajete mnogo hrane koja stvrdnjava stolicu poput banana, kuvane šargarepe, pirinča i pirea od jabuke. Mleko i mlečne proizvode treba davati u umerenim količinama, kao i keks, beli hleb, testeninu i tamnu čokoladu. Raznovrsna ishrana treba da sadrži sveže voće i sveže ili kuvano povrće bogato vlaknima. Bebu treba dojiti najmanje šest meseci, a ako se hrani mlečnim formulama i ima zatvor, proverite da li ispravno pripremate mleko i da li formula u potpunosti odgovara bebi.
2. Vežbice mogu pomoći
Prstima na koje ste naneli losion za negu kože nežno masirajte bebin stomačić kružnim pokretima u pravcu kazaljke na satu, polazeći od pupka. To možete raditi dok se vaše dete dodatno opušta u toploj kupki. Pražnjenje creva mogu podstaći i puzanje ili vežbice sa nogama savijenim u kolenima: savijajte i pokrećite bebine nožice kao da vozi bicikl ili pomerajte njenu desnu nogu ka levoj ruci i obrnuto dok je u ležećem položaju – bilo kakva fizička aktivnost može olakšati pražnjenje creva jer podstiče njihov rad.
3. Dragocena tečnost
Povećajte količinu tečnosti koju dete unosi tokom dana, kako bi mu stolica bila mekša. Najbolji izbor je flaširana voda namenjena mališanima koja je po svom sastavu i čistoći potpuno bezbedna, a možete koristiti i sveže ceđene voćne sokiće ili čajeve. U slučaju opstipacije naročito su korisni sokovi od šljive ili kruške razblaženi vodom u odnosu 1:1.
4. Oprezno s nošom i lekovima!
Preteran pritisak na dete da sedi na noši može ga uplašiti, te izazvati namerno zadržavanje stolice – to ćete prepoznati po ukrućivanju njegovog tela, pogrbljivanju i crvenilu u licu. Sedenje na noši, najbolje 5-10 minuta nakon doručka ili večere, mora biti prijatno iskustvo, slično igri. Imajte na umu da tvrde stolice mogu dovesti do rascepa osetljive kože oko anusa, pa na to područje možete naneti kremicu ili melem na bazi aloje vere, ali ne pre konsultacije s pedijatrom, koji može prepisati i laksative. Glicerinski čepići mogu se koristiti za stimulaciju rektuma, ali ne suviše često, dok stimulacija creva stavljanjem toplomera ili drugih predmeta u bebinu guzu nipošto nije dozvoljena.