Potein laktoferin bakterijama uzima gvožđe i šalje ga u krvotok i tako sprečava oboljenja izazvana određenim bakterijama, gljivicama, pa čak i virusima.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Otpornost na antibiotike rastući je problem koji zabrinjava zdravstvene ustanove. Međutim, otkriven je sastojak majčinog mleka sposoban da deluje na tzv. super-bakterije otporne na lekove.
Protein ‘laktoferin’ bakterijama uzima gvožđe i šalje ih u krvotok. Sprečava oboljenja izazvana određenim bakterijama, gljivicama, pa čak i virusima.
Dojenu novorođenčad održava zdravom jer mleko deluje antibiotski, a prema rečima britanskih naučnika laktoferin može da iskoreni patogene organizme. Novi antibiotik prepoznaje određenu bakteriju bez oštećivanja okolnih. Podstiče brzu regeneraciju ćelija i navodno deluje na osnovni sastav bakterije.
Pročitajte i… Koji sportovi se preporčuju u periodu dojenja?
Dodatno, lek bi mogao da izlečiti anemiju srpastih ćelija – naslednog poremećaja krvi pri kojem crvena krvna zrnca poprimaju neprirodan oblik. U Velikoj Britaniji, nedavno je izdato upozorenje o preteranom korišćenju antibiotika, a premijer Dejvid Kameron naglašava da njihova dalja upotreba može da unazadi modernu medicinu.
Lekovi otporni na bakterije godišnje uzrokuju smrt 700,000 osoba.