Šta ako beba (ipak) „izgori“ na suncu?
Sve mame znaju da je bebina koža nežna i da je treba dobro zaštititi tokom boravka na suncu. Međutim, nezgode se dešavaju i pored najbolje zaštite....
pročitaj još1. Mališani ne smeju da borave na suncu u periodu od 11 do 16 sati. Pre i posle tog vremena treba preduzeti odgovarajuće mere zaštite.
2. Dete ne sme da izlazi na sunce bez zaštite za glavu. Poželjno je da kapa ima dugačak šilt koji će mu zaštititi oči od jake sunčeve svetlosti. Na sebi treba da nosi tanku odeću svetlih boja.
3. Kožu deteta namažite specijalnom kremom sa visokim faktorom zaštite (SPF 30 i veći). Što je dete mlađe, faktor zaštite treba da je viši.
4. Namažite mališana najmanje sat vremena pre nego što ćete izaći na sunce. Tako ćete biti sigurni da je koža upila preparat i da je zaštićena.
5. Decu mlađu od dve godine treba mazati svakih sat vremena, a stariju decu na svaka dva sata boravka na otvorenom.
6. Zabluda je da kožu deteta koje boravi u hladovini ne treba mazati! Čak i kada je oblačno, 80% UV zraka dopire do kože.
7. Nikada nemojte koristiti proizvode koji sadrže parfem ili alkohol. Primena ovakvih proizvoda na suncu izazvaće alergijsku reakciju kod većine male dece.
8. Dok dete boravi na suncu, dajte mu da pije vode svako pola sata. Na taj način sprečićete dehidrataciju, koja je inače veoma opasna.
Novorođenčad spavaju između 16 i 18 sati dnevno, a taj period ravnomerno je raspoređen u šest do sedam kraćih epizoda sna. Razlikovanje dana...
pročitaj jošOvi lekovi nemoćni su protiv virusa koji uzrokuju grip ili prehladu. Mogu pomoći isključivo u borbi protiv bakterijskih infekcija, koje se kod mali...
pročitaj jošU prethodnim brojevima bilo je reči o vitaminima i njihovom značaju u ishrani i zdravlju dece. U ovom tekstu otkrićemo vam koji su minerali naj...
pročitaj još