Maniri za stolom: Naučite dete da su važni
U zavisnosti od uzrasta vašeg mališana, jednostavni maniri za stolom mogu da se savladaju ali im je ipak potrebna vaša pomoć da ih nauče. Otkrivamo...
pročitaj jošMnogi roditelji se pre ili kasnije zabrinu za ponašanje svoje dece. Iako vam se čini da se stvar otela kontroli, postoje metode koje vam mogu pomoći da vaše dete nauči i oseti magičnu reč „izvini“…
Stručnjaci za vaspitanje dece slažu se da mališane ne bi trebalo forsirati da kažu “izvini” kada urade nešto pogrešno. Međutim, to ne znači da deca treba da budu potpuno slobodna. Odrasli bi trebalo da decu nauče zbog čega nešto što su uradili nije dobro i istovremeno im daju lekciju o manirima. Prisiljavanje malog deteta da kaže “izvini” nakon što udari ili ujede drugo dete, na primer, primorava neubedljivo i neiskreno “izvini” nakon kojeg se ponašanje neće promeniti.
Dakle, evo šta bi roditelji trebalo da urade kada njihovo dete uradi ili kaže nešto neprikladno:
Iskoristite loše ponašanje kao trenutak da naučite dete lepim manirima
Stručnjaci imaju različite stavove, ali se generalno slažu da je najbolje kada deci ostavite prostora da razmišljaju šta je loše u onome što su uradili, zbog čega je to loše, kao i kako je to uticalo na drugo dete ili osobu. Nakon što im date određeno vreme za razmišljanje, pitajte ih šta bi uradili da promene situaciju. Ukoliko dete samo predloži izvinjenje ili zagrljaj, onda je to njegova ideja i sigurno je iskrena.
Nemojte zanemarivati loše panašanje
Roditelji često misle da su neki dečji postpupci trenutni i da se neće ponoviti. Međutim, ukoliko ćutite stavljate detetu do znanja da to što radi nije toliko važno i da nužno neće biti nikakvih posledica.
Razgovarajte sa decom o osećanjima
U predškolskom uzrastu deca počinju da uče o empatiji, a osećanja su često veoma snažna. Kada dete nauči da je njegov postupak učinio da se drugo dete oseća tužno ili besno, na primer, može imati veći uticaj na njega nego bilo koja kazna. Uloga odraslih treba da bude da detetu pomognu da razume, najpre, da je njegovo ponašanje uzrokovalo da se drugo dete oseća loše (bilo fizički ili emocionalno), a zatim, da prihvati odgovornost i da se oseti odgovornim za svoje postupke.
Razgovarajte sa vaspitačima da preuzmu vašu ulogu
Dobra komunikacija sa vaspitačima u vrtiću je izuzetno važna. Ukoliko sa decom kod kuće primenjujte određene lekcije i metode vaspitavanja, bilo bi dobro da o tome obavestite vaspitača, kako biste se uskladili. Na taj način, bićete sigurni da su vaša deca i kada niste prisutni u dobrim rukama.
Uvek pokazujte ljubav detetu
Nikada nemojte dozvoliti da se vaše dete oseti nevoljeno kada uradi nešto pogrešno. Zapamtite staru izreku: “Volim te, ali ne volim tvoje ponašanje!”
Deca ponekad greše. Ali kako im uputiti kritiku, a da ne ugrozimo njihovo krhko samopouzdanje?
pročitaj jošRoditelji se često žale da ih dete ne sluša ni ne misleći da sve polazi upravo od njih samih. Da li ste se zapitali kako dete shvata vaše poruke i ...
pročitaj jošRoditelji zbog svih briga i obaveza često zaborave da razgovaraju sa svojom decom o tome kako su proveli svoj dan. Čak i oni roditelji koji postavl...
pročitaj još