Snimanje zuba (dentalna radiograija) predstavlja pomoćno dijagnostičko sredstvo, putem koga stomatolog može da postavi dijagnozu određenih oboljenja zuba i oralnih tkiva koja nisu vidljiva „golim okom“ tokom samog kliničkog pregleda. Stoga, u nekim slučajevima, snimak zuba je neophodno sredstvo radi pravilnog postavljanja dijagnoze i lečenja zuba.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Snimanje vilice tokom trudnoće nije kontraindikovano i po preporuci bi trebalo biti izvedeno kada je drugim metodama nemoguće utvrditi koji je zub uzročnik infekcije ili bola, kao i koji je proces širenja u susedne strukture.
Napredak u stomatologiji tokom prethodnih decenija doveo je do toga da su doze zračenja koje emituju danjašnji rendgen aparati jako niske. Procenjeno je da je doza zracenja (fetalnog izlaganja) u toku jednog stomatološkog snimanja 0.01 mrad (milirad). Poznato je da doze manje od 5 rad-a (5000 mrad) nisu povezane sa pojavom urođenih anomalija. Stoga, dentalno snimanje ne treba da bude razlog za zabrinutost. Medjutim, kada je to moguće, bilo koje izlaganje zračenju, pa tako i snimanje zuba, treba da bude odloženo do posle prvog tromesečja.
Standardna procedura prilikom dentalne radiografije porazumeva upotrebu olovne kecelje (kecelja koja sadrži sloj olova – ono sprečava da zraci rasejani okolo dođu do vašeg tela, time vas dodatno štiteći) i okovratnika od olova (žaštita za štitnu žlezdu), koji ograničavaju rizik i izloženost štetnom zračenju.
Preporuka: Postoji i jedna (relativno) nova tehnologija snimanja zuba i vilica, a zove se 3D (trodimenzionalno) snimanje zuba. Osim što ovakav snimak stomatologu pruža bolji i precizniji uvid u stanje svih struktura usne duplje, ono što je još važnije, posebno za trudnice, jeste da se prilikom ovakvog snimanja zuba koristi i manja doza zračenja.