Feroglobin® B12: BEZ MUKE DO DOBRE KRVNE SLIKE
[caption id="attachment_118899" align="aligncenter" width="640"] Foto: Gulliver/Thinkstock[/caption] Malaksali ste? Slabi? Umorni? Vrti vam se u...
pročitaj jošPametni trikovi koji će vam pomoći da se izborite s neprospavanim noćima, te da vitalni, raspoloženi i i odmorni brinete o svojoj bebi.
Svaka majka u proseku izgubi oko šest meseci sna tokom prve dve godine detetovog života. Umesto kafe i slatkiša, upotrebite jednostavne i veoma delotvorne trikove koji će vašem telu i mozgu pomoći da se bolje nose s neprospavanim noćima. Naše telo je potpuno opremljeno da se iznese s manjkom sna. Međutim, kad nedostatak sna postane hronična pojava, počinjemo osećati psihičke i emocionalne posledice. Od velike je pomoći ako na vreme prepoznamo kako se te posledice ispoljavaju i šta je ono što naše telo ne uspeva da uradi usled nedostatka sna, te kako to da nadomestimo.
FUNKCIJA SNA
Dok spavamo, telo je uposleno obnavljanjem organa i prerađivanjem misli i emocija od prethodnog dana. Kad utonemo u dobok san, ponovo se normalizuje rad štitne i nadbubrežne žlezde, što pomaže metaboličkim procesima i podizanju energije. Tokom ranog sna opada nivo hormona stresa. Telo zatim počinje obnavljati mišiće i tkiva, te jačati imunološki sistem.
Tokom ranih jutarnjih sati prelazi na detoksikaciju jetre i uspostavljanje ravnoteže u emocijama besa, frustracije i straha. Na kraju, telo čisti toksine iz pluća i uspostavlja ravnotežu u emocijama tuge i žalosti. Sve ovo pokazuje kako se naše telo na genijalan način brine samo o sebi! Ali ako ste stalno budni u vreme kad treba da spavate, neizbežne su fizički i emocionalni poremećaji.
PROČITAJTE I… Briga o bebi: Kako pobediti umor nakon porođaja
IZMAGLICA U MOZGU
Najčešći osećaj kojim započinjete jutro posle neprospavane noći jeste nemogućnost jasnog razmišljanja. Zaboravljate gde ste ostavili ključ od auta, u koliko ste sati zakazali termin kod pedijatra, gde je torba koju ste pripremili, drugim rečima – vlada vam potpun haos u glavi.
Rezultati jednog naučnog istraživanja otkrivaju da neispavanost onemogućuje moždane ćelije da međusobno komuniciraju, što može stvoriti privremene blokade u mozgu koje utiču na pamćenje. Zbog otežane koncentracije, češće vam ispadaju stvari iz ruku, ili se spotičete. Dok spavamo, telo pročišćava mozak i jača neurološke veze. To znači da se ujutru budite sveži i bistrog uma. Međutim, ako telu i mozgu ne obezbedite dovoljno sna, probudićete se s ‘izmaglicom’ u glavi.
KEKS? NE, HVALA
Nedostatak sna je krivac što ubrzo posle doručka osećate potrebu za slatkišima. Jedno istraživanje otkriva da posle samo četiri sata noćnog sna – žene unose u proseku 329 kalorija više nego obično. Prema rezultatima drugog istraživanja, što je manje sati sna, to ćemo više puta osetiti žudnju za visokokaloričnom, nezdravom hranom.
Posle neprospavane noći, u telu raste nivo adrenalina, a povišeni nivo ovog hormona loše utiče na apetit i podstiče želju za hranom bogatom šećerima i brzim izvorima energije. Zbog toga ćete radije pojesti slatkiše nego zdrav obrok. A kako organi za varenje nisu imali dovoljno vremena da se odmore i obnove tokom noći, veća je verovatnoća da ćete imati i stomačne tegobe.
DUBOKA OSEĆANJA
Nedovoljno sna uzburkava i emocije, pa ćete primetiti da vas može rasplakati bilo šta – od prosute kafe po bebinim pelenama do crtanog filma. Postoji fiziološki razlog za ovakvu preosetljivost. Naučnici su ustanovili da je dovoljna samo noć nespavanja pa da mozak ne bude u stanju da razazna bitno od nebitnog, zbog čega i sitnice deluju kao razlog za plakanje.
Takođe, moguća pojačana anksioznost. Srčani ritam je ubrzan, u stomaku divljaju leptirići, a vi se neprestano osećate kao da će se nešto svakog časa desiti. Razlog za to jesu veoma visoki nivoi hormona stresa – adrenalina, noradrenalina i kortizola, kao i nedovoljna proizvodnja serotonina i oksitocina, hormona sreće i opuštenosti.
PROČITAJTE I… 10 razloga zbog kojih ste stalno umorni
Sad znate zašto se osećate kao da pucate po šavovima, kao da u glavi imate testo umesto mozga i dve leve ruke i noge. Sve su ovo posledice hronične neispavanosti. Iako znamo da vam je, pored male bebe, u ovakvom stanju teško da pronađete vremena i snage da brinete o sebi, ako se budete pridržavali naših saveta, pomoći ćete telu da se izbori s nedostatkom sna, a takođe ćete se osećati mnogo bolje. Obećavamo!
PRIPREMITE SE ZA NOVI DAN
Ako znate da je pred vama još jedna noć isprekidanog i nedovoljnog sna, olakšajte sebi početak narednog dana tako što ćete na podu ostaviti nekoliko zanimljivih igračaka kojima će beba ujutru moći da se zanima dok se vama malo ne razbistri u glavi. Uveče pripremite nekoliko činijica sa zdravim grickalicama (bademi, lešnici, suvo voće) kako biste mogli nešto na brzinu pojesti, ili napravite sendvič s kikiriki puterom, zavijte ga u foliju i ostavite pored kreveta da doručkujete odmah ujutru dok hranite bebu.
HODAJTE BOSI PO BAŠTI
Iskoristite leto i toplo vreme da se povežete s prirodom. Direktan kontakt kože sa zemljom snižava nivo hormona stresa, što će vam podići raspoloženje, opustiti vas i pripremiti telo za spavanje tokom noći.
MAZITE SE S BEBOM
Nežnost i telesni kontakt s bebom pomoći će vam da nadomestite nedostatak oksitocina, hormona ljubavi i sreće, posle neprospavane noći.
PROČITAJTE I… Nesanica i hronični umor: Uzroci i rešenja
DORUČKUJTE U ROKU OD 30 MINUTA POSLE USTAJANJA
Doručak posle buđenja sprečiće mozak da počne slati signale telu da se primiri, a metabolizmu da se uspori, tj. da ode tzv. safety mode – stanje preživljavanja. Nedostatak energije najbolje ćete nadomestiti zdravom hranom bogatom vitaminima i mineralima, ali ako nemate vremena za pravi doručak, suvo voće i orašasti plodovi biće dobar izbor.
POMIRITE SE S ČINJENICAMA
Razmišljanje o tome koliko ste malo sati spavali i koliko ste umorni odmah na početku dana – samo će pogoršati situaciju. Prihvatite trenutnu situaciju kao prolaznu i ne razmišljajte negativno. Umesto toga, vežbajte opuštajuće vežbe vizualizacije. Zamislite sebe kao drvo iz čijih stopala raste duboko korenje koje prodire u zemlju. Ova vežba odlična je za opuštanje i oslobađanje nagomilanog stresa, kao i osećanja besa i frustriranosti.
PIJTE VODE
Osamdeset odsto mozga čini voda, pa je hidriranost od vitalnog značaja. Pijte dva do dva i po litra vode dnevno. Dodajte joj prstohvat soli, šećera i malo limuna za veći priliv energije.
DREMKA
Čim beba zaspi, lezite i vi! Sve ostalo može čekati. Postarajte se da isključite telefon i zamračite sobu. Optimalna dužina dnevnog sna jeste 45 minuta, a najbolji efekat postići ćete ako odspavate 14 do 16 sati.
OJAČAJTE IMUNITET
Hronična neispavanost ima za posledicu oslabljeni imunitet, jer organizam nema dovoljno vremena da se oporavi i obnovi. Zbog toga ste podložniji prehladama i bolestima. Da biste to sprečili, obezbedite organizmu dovoljno antioksidansa konzumirajući bobičasto voće. Sledeći put kad budete na pijaci, ili u supermarketu, odmah uzmite nekoliko korpica borovnica, ribizli, malina (svežih ili zamrznutih, zavisno od sezone) – kako biste uvek imali pri ruci ovo spasonosno voće.
Više saveta potražite u AKTUELNOM julsko- septembarskom izdanju magazina Mama&beba, broj 28!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
I ove jeseni atrijum Delta City-ja, peti put zaredom, ugostiće tradicionalnu manifestaciju „Bazar mama preduzetnica“, u subotu, 22. oktobra. U okvi...
pročitaj jošRoditelji često opravdavaju loše navike i postupke deteta, jer smatraju da su to samo faze koje će brzo proći. Psiholozi upozoravaju da sledeće pro...
pročitaj jošIskustvo pokazuje da je sve više roditelja, koji zbog obaveza, stresa i posla, kao i drugih životnih tegoba, ima malo vremena (i volje!) da se igra...
pročitaj još