Saveti za roditeljstvo: 10 trikova uz koje će sve biti lakše
Roditeljstvo je jedna od najlepših životnih stvari, ali nosi mnogo iscrpljujućih obaveza. Ovi saveti za roditeljstvo mogu da vam olakšaju ovaj period.
pročitaj jošRoditelji su danas, više nego ikada pre, zaštitnički nastrojeni prema svojoj deci. Zabrinuti zbog eventualnih povreda u saobraćaju, nasilnika i rizičnih igara i igrališta, decu često i nesvesno pokušavaju da drže podalje od svega. Svakako, briga za dečju sigurnost i bezbednost jedan je od osnovnih zadataka svakog roditelja, kao i jedan od mnogih načina da se iskaže roditeljska ljubav.
Premda je ovakvo zaštitničko roditeljstvo, razumljivo, instinktivno, učenje o opasnostima i procena rizika korisni su za svako dete. Tanka linija između razumnih preventivnih mera i preterane zaštite lako se može pomutiti i preći. Ne zaboravite da detetu morate omogućiti slobodu da istražuje, kako bi naučilo da sebi određuje granice i preuzme odgovornost za svoje postupke, a to se neće desiti ako uklonite svaku mogućnost opasnosti – preterano zaštitničkim ponašanjem u uzrastu kad treba da širi vidike i upoznaje svet. (Saznajte i: Bezbednost deteta: šta petogodišnjak treba da zna?)
Deca mlađa od četiri-pet godina nemaju sposobnost anticipiranja opasnosti i, ako im se dozvoli, uvek će pojuriti u potencijalno opasne situacije. Na procenu rizika kod dece znatno utiču emocije, pa će tako i inače oprezno i smireno dete postupiti brzopleto i nepromišljeno u situacijama kad je uznemireno, uplašeno ili dekoncentrisano.
Uzbuđenje takođe utiče na moć opažanja. Ako dete s druge strane ulice ugleda svog druga ili drugaricu, velika je mogućnost da će mu potrčati u susret ne obraćajući pažnju na saobraćaj na drumu.
Ukoliko se dečak povredi u igri, krivca će uglavnom tražiti u nekom drugom, dok su devojčice sklonije da za to krive sebe i da u skladu s tim pokušavaju da promene svoje ponašanje.
Veći su izgledi da će dete razvijati osećaj za opasnost ako se nagradi svaki put kad postupi razumno i oprezno, nego kad se kazni kad postupi nepromišljeno i sebe dovede u rizičnu situaciju.
Kad se dete povredi, velika je verovatnoća da će neprijatnost vrlo brzo zaboraviti, te da ga to neće sprečiti da se opet nađe u istoj poziciji zbog koje se povredilo.
Naučnim istraživanjima ustanovljeno je da prezaštićena deca nemaju dovoljno samopouzdanja i da se osećaju nesigurno ako ne mogu računati na tuđu pomoć. Kod takve dece češće je prisutan strah od novih i nepoznatih situacija i upuštanja u izazove, jer nisu navikla da se suočavaju s preprekama.
Takođe, detetov prirodni poriv da istražuje okolinu učeći otkrivanjem guši se i suzbija preoštrim pravilima bezbednosti. Dete tako može samo pasivno da posmatra uzbudljivi svet koji ga privlači i mami.
Pronađite zlatnu sredinu
Ne postoje striktna i brza pravila u vezi s opasnim igrama koja će odgovarati svakom detetu. Uglavnom se sve svodi na odluke vođene zdravim razumom i poznavanjem detetovih slabosti i prednosti. Neka deca umeju bolje da procene opasnost i sebi postave granice bezbedne igre. Neka, opet, srljaju bez razmišljanja u svaku priliku za igranjem i zabavom, ne razmišljajući o opasnostima. Stoga i ne čudi što su roditelji takve dece skloni da ih pokušavaju zaštititi po svaku cenu.
S druge strane, sigurni smo da nijedan roditelj ne želi detetu da uskrati užitak igre i učenja kroz nova iskustva. Ako ste previše zaštitničku nastrojeni, upravo ćete to uraditi. Treba da imate na umu da jednog dana, pre ili kasnije, možda kad dete krene u obdanište ili u školu, nećete biti tu da ga držite za ruku u svakom trenutku. Ukoliko vaše dete nije imalo priliku da samo proceni rizik, uoči opasnosti i donosi samostalno odluke, mnogo će se teže tada snaći u brojnim novim situacijama nego druga deca. Treba zato pronaći zlatnu ravnotežu u uspostavljanju pravila bezbednosti i dopuštanja detetu da pazi na sebe.
Da bi vaše dete bilo uspešno neophodno je da savlada veštinu rešavanja problema. Za to, neophodan mu je alat zvan kreativno razmišljanje. Pomozite detetu da ga razvije
pročitaj jošNeka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošDošlo je vreme za odikavanje od pelena i navikavanje na nošu. Evo jednog načina koja podrazumeva uspeh bez suza
pročitaj još