17.12.2013 Zdravlje deteta

ZIMA: Vreme „haranja“ bronhitisa i laringitisa

Tokom hladnog dela godine, svaka četvrta beba bar jednom oboli od laringitisa, a kod svake treće ova tegoba se zakomplikuje i pređe u bronhitis. Evo šta treba da znate o ovim oboljenjima…

kasalj

Tema bronhitisa vrlo je opsežna, pa ćemo se ovaj put pozabaviti onim što se zove „akutni bronhitis“, što je zimi gotovo svakodnevni problem u pedijatrijskim ordinacijama! Pod tim pojmom mislimo na upalne bolesti donjih disajnih puteva, od dušnika i glavnih bronhija, koje se dalje granaju u čitavo stablo sitnih i uskih disajnih cevčica koje dovode vazduh u plućne mehuriće ili alveole.

Bronhitis se obično nadovezuje na neku akutnu „prehladnu“ bolest gornjih disajnih puteva, poput upale ždrela ili grkljana, koju uzrokuju razni respiratorni virusi. Bakterijski bronhitis je retkost i obično nastaje nakon virusne upale, kad se na virusima oštećenu sluzokožu nasele bakterije. No, uzrok bronhitisa može biti i nezarazan, kao što je mineralna ili biljna prašina, isparavanje jakih kiselina i drugih hemikalija, razni faktori okoline… Međutim, najrašireniji uzrok je duvanski dim!

Kako prepoznati bolest?

Rekli smo da bronhitisu obično prethodi neka bolest gornjih disajnih puteva, pa su simptomi obično pospanost, groznica, slabost i malaksalost, povišena temperatura, bolovi u leđima, mučnina, grlobolja.

Sve to propraćeno je suvim i neproduktivnim kašljem koji posle nekoliko dana postaje „zreo“ za iskašljavanje. Sluzokoža bronhija je, naime, najpre oštećena virusima, stoga u nju „navali“ krv, te se kaže da je hiperemična što znači da „dolaze“ brojni leukociti i drugi odbrambeni faktori, pa brojne žlezde sluzokože disajnih puteva počnu da produkuju sluz u prekomernoj količini, kao neku vrstu zaštitnog omotača. Ćelije disajnih puteva na površini imaju sitne trepeljke, koje tu sluz i sve druge „strane faktore“ teraju prema usnoj šupljini. To je dodatni nadražaj na kašalj kojim organizam želi da ukloni sluz.

Dakle, nakon nekoliko dana dolazi do iskašljavanja i sluz postaje obilnija i često gnojna. Gnojni iskašljaj upućuje na bakterijsku superinfekciju koja je nastala nakon oštećenja sluzokože virusima ili drugim faktorima. Kod nekih bolesnika javljaju se pečenje i bol iza grudne kosti, telesna temperatura bude obično povišena – od 38 do 39 *C i traje od 3 do 5 dana. Ukoliko temperatura traje više dana i viša je od 39 *C, može biti u pitanju i upala pluća. Kod dece koja imaju neku drugu respiratornu bolest ili astmu, često se javlja i otežano disanje. Dečji disajni putevi su mali i nedovoljno razvijeni, pa nakupljanje sekreta u njima otežava prolazak ili izlazak vazduha, što je dodatni napor za mišiće koji omogućuju disanje, što je i vidljivo posmatranjem grudnog koša deteta.

Kako ga lečiti?

Dete mora da miruje sve dok mu ne „spadne“ temperatura. Obilno uzimanje tečnosti u vidu domaćih napitaka kao što su čajevi, sokići i voda olakšaće iskašljavanje bolje od raznih biljnih sirupa. Ako je kašalj jako nadražajan i suv, prvih nekoliko dana detetu treba dati neko sredstvo za smirenje kašlja, kako bi moglo da se odmori i spava noću. Kad počne faza iskašljavanja, preporučujemo i biljni sirup.

Ako je moguće, dobro bi bilo sprovoditi i inhalacije fiziološkim rastvorom. Ukoliko je reč o običnom virusnom bronhitisu, antibiotici uglavnom ne rešavaju problem, pa bi trebalo da izbegavate njihovu rutinsku primenu. U svakom slučaju, odvedite dete lekaru i prepustite njemu da odredi tretman lečenja. Takođe, veoma je važno da vodite računa o temperaturi prostorije u kojoj dete boravi. Nemojte pregrevati sobu i češće je provetravajte. Ukoliko je napolju temperatura viša od nule, nema magle i vetra, slobodno izvedite dete na svež vazduh u šetnju ili igru.

Šta je laringitis?

Jutros vas je vaše dete dozivalo promuklim glasom, a noćas ste iz njegovog kreveta čuli oštar kašalj nalik lavežu psa, praćen otežanim disanjem? Ovo su samo neki od simptoma laringitisa.

Često se javljaju i teško disanje uz vidljivo napinjanje vratnih mišića, rebara ili prsne kosti, promuklost izazvana upalom glasnih žica, bol prilikom govora, škakljanje i osetljivost u grlu, stalna potreba za „pročišćavanjem“ grla, gubitak glasa praćen gripom, prehladom ili upalom pluća, kao i povremeno povišena temperatura. Sve što glasnice čini natečenim prouzrokuje upalu grla. Najvažniji uzročnik laringitisa jeste virus prehlade, ali „krivci“ mogu biti i bakterije, alergije i izloženost raznim iritirajućim materijama kao što su hemikalije, otrovi i suv vazduh.

Vrlo retko se upala grla javlja kao posledica tumora ili izraslina koje se razvijaju na glasnim žicama ili oko njih. Virusna upala grla najčešće prolazi sama od sebe nakon nekoliko dana, bez ikakvog lečenja. Zato je trajniji laringitis znak upozorenja da je u pitanju nešto drugo, a ne samo neugodan virus. Ako lekar utvrdi da je reč o bakterijskoj upali, najverovatnije će preporučiti terapiju antibioticima u trajanju od sedam do deset dana.

U slučaju da se radi o alergiji, lekari obično propisuju antihistaminike koji ublažavaju oticanje i upalu. Ukoliko promuklost i neugodnosti traju duže od nedelju dana, te promuklost preraste u oštar kašalj, obavezno se javite lekaru jer postoji mogućnst da se laringitis javlja kao rezultat hroničnog bronhitisa. Budući da su kod dece disajni putevi uski, infekcija koja se spušta prema grkljanu i dušniku može imati dramatične posledice.

Upala može dovesti do oticanja koje sprečava dovod vazduha. U tom slučaju nije reč o uobičajenom laringitisu, već o krupu. To je virusno oboljenje koje se prenosi vazduhom i kapljičnim putem, a izaziva ga virus. Odlikuje se telesnom temperaturom višom od 39,5 °C, teškim disanjem, nemogućnošću govora, gutanja i savijanja vrata. Ako vaše dete teško diše, ne može da govorii, prebledi ili poplavi – obavezno pozovite Hitnu pomoć!

Kako ga lečiti?

Zbog nedostatka kiseonika dete često plače i „bori“ se za vazduh. U tom slučaju odvedite ga do prozora i omogućite mu da udahne što više vazduha, jer će hladan i vlažan vazduh smanjiti oteknuće grkljana. Umesto toga, možete ga odvesti i u kupatilo, zatvoriti sve prozore i pustiti toplu vodu iz svih slavina kako bi se cela prostorija ispunila vodenom parom.

U toj zaparenoj prostoriji ostanite sve dok ne stigne doktor, čak i ako vam se učini da je stanje deteta bolje. Tokom onih „mirnih“ momenata omogućite mališanu da odmara glas i telo i dajte mu dosta tečnosti. Udisanje pare iz lonca uzavrele vode ili čaja od kamilice, kao i topli oblozi oko vrata, mogu biti od velike pomoći. Nikako nemojte detetu otvarati usta kako biste pogledali unutrašnjost grla jer tako ga možete potpuno zatvoriti i zaustaviti detetovo disanje!

Dim od cigareta i zagrejane prostorije sa suvim vazduhom takođe mogu otežati stanje, pa ga pokušajte držati podalje od svega što bi dodatno moglo nadražiti sluzokožu grkljana. Jedan od efikasnih načina izlečenja laringitisa jeste upotreba limunovog soka. Pola čaše limunovog soka i čašu industrijski prerađenog meda prokuvajte na slaboj vatri i dok se stanje ne poboljša, dajte detetu po kašičicu na svakih pet minuta.

Možete pokušati i sa čajem od kadulje ili belog sleza koji je poznat kao čaj za umirenje kašlja. Zbog sluzi koje ostavlja u grlu deluje umirujuće na glasne žice i sprečava isušivanje grla. Sve isušene biljke koje se koriste u vidu čaja možete kupiti u radnjama zdrave hrane i spremati ih na standardan način. U dva decilitra kipuće vode stavite kašičicu lekovitog bilje, sačekajte da se ohladi i zatim procedite.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije