Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošImali ste neprijatna iskustva tokom trudnoće, ali o tome radije ne biste pričali? Verujte nam na reč, sve je to normalno i događa se većini trudnica. Pročitajte naša objašnjenja za sve „ups“ situacije…
Tokom trudnoće doživećete mnogo neprijatnosti, za koje ni od koga nećete moći da dobijete suvislo objašnjenje. Bez obzira na to koliko vas određene pojave budu čudile, plašile ili sramotile, znajte da ih doživljava (još važnije, preživljava!) svaka trudnica. Ipak, nešto od ovoga može i da se spreči. Upoznajemo vas kako da prevaziđete „naj-blam“ situacije.
Hemoroidi su česta pojava u trudnoći. Zapravo, radi se o proširenim venama debelog creva koje se pojavljuju u čmaru i trudnici stvaraju mnoštvo problema, naročito pri pražnjenju.
Zbog čega se pojavljuju? Usled promena u cirkulaciji, većina trudnica u trećem tromesečju trudnoće ima problema sa hemoroidima. Neke tokom čitave trudnoće ne dožive ovo neprijatno iskustvo, a onda se hemoroidi pojave tokom porođaja, usled napora pri istiskivanju bebe.
Da li mogu da sprečim njihovu pojavu? Ukoliko se pojave, konsultujte se sa svojim lekarom koji će vam, u zavisnosti od „veličine“ i ozbiljnosti problema, prepisati odgovarajuću terapiju. Ona se obično sastoji od primene krema i toplih kupki.
Osećate se poput nadutog balona, napinjete se, ali ne možete da se „olakšate“.
Zbog čega se to dešava? Hormonalne promene opuštaju mišiće oko debelog creva, a pojačani pritisak, koji na njih vrši vaša uvećana materica, dodatno otežava pražnjenje creva. Ukoliko zbog anemije uzimate preparat na bazi gvožđa, problem postaje još izraženiji.
Da li mogu da rešim ovaj problem? Svakodnevno pijte od osam do deset čaša vode obogaćene magnezijumom i jedite dosta svežeg voća i povrća. Ukoliko uzimate tablete gvožđa, zamolite lekara da vam prepiše neki preparat u tečnom obliku.
Pitalizam, ili pojačano lučenje pljuvačke, srećom, nije česta pojava u trudnoći, ali je neprijatna.
Zbog čega se to dešava? Pitalizam se dovodi u vezu sa pojačanom jutarnjom mučninom i visokim nivoima Hcg hormona (hormoni trudnoće).
Da li mogu da rešim ovaj problem? Nažalost, ne. Ipak, pojedine žene osećaju olakšanje kada sisaju mentol bombonu, krišku limuna ili piju limunadu.
Možda će vam se dogoditi da ne stignete na vreme do toaleta kada osetite potrebu za mokrenjem, pa ćete se upiškiti u gaćice.
Zbog čega se to dešava? Osnovni uzrok ove neprijatne pojave jeste pritisak koji uvećana materica vrši na mokraćnu bešiku. U poodmakloj trudnoći i bebina glavica može da pritiska bešiku.
Da li mogu da rešim ovaj problem? Vežbe mišića dna karlice mogu da pomognu da povratite kontrolu nad pražnjenjem bešike. Stežite mišiće kao da želite da zaustavite mlaz mokraće, ostanite u tom položaju od 8 do 10 sekundi. Potom napravite pauzu od nekoliko sekundi i ponovite vežbu još 10 puta.
Taman kada ste mislili da ste se za neko vreme oslobodili menjanja uložaka, pojačao vam se vaginalni sekret do te mere da morate da se zaštitite tankim ulošcima.
Zbog čega se to dešava? Obilan vaginalni iscedak posledica je pojačanog lučenja estrogena i većeg priliva krvi u genitalne organe.
Da li mogu da rešim ovaj problem? Ne možete, ali možete da ublažite lučenje sekreta nošenjem isključivo pamučnog donjeg rublja, tuširanjem blagim, neparfimisanim sapunom i izbegavanjem upotrebe parfimisanog toaletnog papira.
Šta je sa izrekom da svaka trudnica „sija od sreće“? Ne, vi se znojite kao ludi, jer vam je pakleno vruće!
Zbog čega se to dešava? U trudnoći vaš organizam proizvodi više toplote nego što „rashladni sistem“ vašeg organizma može da reguliše, pa zbog toga dolazi do prekomernog znojenja.
Da li mogu da rešim ovaj problem? Ne, ali možete da olakšate sebi život tokom trudnoće. Nosite široku odeću od prirodnih materijala i pijte dosta tečnosti da biste nadoknadili ono što ste izgubili znojenjem. Tuširajte se mlakom vodom i noću se pokrivajte frotirskim ili flanelskim pokrivačem.
Trudni ste tek 25 nedelja, a iz dojki vam već curi mleko.
Zbog čega se to dešava? Ne radi se o pravom, već o takozvanom „prvom“ mleku ili kolostrumu. Ono je obično žućkaste boje, gusto je i nakon što iscuri, na bradavicama ostaju osušene krastice.
Da li mogu da rešim ovaj problem? Ne, ali možete da sačuvate majicu od flekanja tako što ćete unutar grudnjaka staviti pamučni uložak.
Autor: Life Content
Vaš lekar može koristiti više načina određivanja koliko ste dugo trudni. Ovim metodama mogu proceniti kada ćete najverovatnije roditi vašu bebu, ta...
pročitaj jošŽene koje dobiju decu nakon 33. godine života imaju veće šanse da dožive duboku starost. Čekanje još koju godinu na zasnivanje porodice možda ip...
pročitaj jošTokom trudnoće, možda ćete se susresti sa mučninama, gorušicom i gubitkom apetita. Međutim, redovna i zdrava ishrana od suštinskog je značaja dok s...
pročitaj još