30.05.2015 Trudnoća

Kako ublažiti strije u trudnoći?

Strije su redovna pojava u bar 50% svih trudnoća. Često se javljaju na trbuhu u trećem trimestru ili u prvim nedeljama nakon porođaja, ali takođe mogu nastati na kukovima, zadnjici i dojkama – tj. na svim mestima gde je prisutna visoka koncentracija masnih ćelija.

Medicinski nazvane striaegravidarum, one su rezultat prekomernog istezanja kože. Kako se trbuh uvećava sve više i više da bi obezbedio udoban smeštaj bebi koja raste, koža takođe mora povećati svoju površinu. Ona je relativno elastična, ali u toku trudnoće  može se desiti da se rastegne previše u prekratkom vremenskom razdoblju. Rezultat tog procesa jesu poderotine u dermisu, središnjem sloju kože koja je troslojna tvorevina. Tkivne strukture u dermisu bivaju odvojene, uz istovremeno raskidanje svežnjeva kolagena koji su tamo ugrađeni. Rezultat čitavog procesa je strijatni ožiljak roze, crvene ili ljubičaste boje.

Može li se nešto uraditi povodom nastanka ovih linija koje se prostiru preko stomaka trudnica u svim delovima sveta?

Da li je vaša majka u trudnoći imala strije? Da li ih vaša sestra ima? Vaša rođaka? Ako je odgovor potvrdan, u visokom ste riziku da ih i sami dobijete.

Moguća genetska komponenta je samo jedan od faktora rizika za nastanak strija, ali je istovremeno i van kontrole žene. Krupna beba, trudnoća sa blizancima ili trojkama kao i povećana zapremina plodove vode, su ostali faktori koji spadaju u ovu kategoriju. Neki od ovih faktora su, međutim, podložniji spoljašnjoj kontroli nego što je to slučaj sa naslednim.

Još jedan faktor rizika koji se može kontrolisati je ishrana. Zdrava ishrana može smanjiti izraženost strija. Konkretno, pijenje dosta vode kombinovano sa nutritivnim unosom silicijum-dioksida, vitamina A, C i E, zdravih proteina i cinka, može značajno povećati elastičnost kože, dok je prekomerna upotreba kofeina može umanjiti

Što se tiče trošenja novca na prevenciju nastanka strija, to vam se neće baš isplatiti. Mnogi se kunu u kreme koje se mogu naći u slobodnoj prodaji, losione i ulja, ali zaista ne postoje pouzdani dokazi da one sprečavaju bilo šta osim svraba – što uopšte nije za zanemarivanje. Iritacija kože, kao propratni efekat rastezanja kože i dejstva hormona, često pogađa stomake trudnica. Mazanje supstanci poput lanolina i kokosove masti možda ne pomažu puno oko strija, ali mogu učiniti čuda što se tiče drugih problema sa kožom, tako da svakako koristite.

Ako tražite pozitivne propratne efekte, sve ove metode prevencije su dobar izbor u prenatalnom periodu. Losioni deluju blago na kožu. Kompletna prenatalna ishrana pomaže u tome da se očuva zdravlje majke i bebe. Lagano, umereno dodavanje na težini telo lakše podnosi nego naglo i prekomerno. Nažalost, sve to možda neće sprečiti pojavu strija. Ako vaša koža nije dovoljno elastična, najverovatnije ćete završiti sa nekim prugama.

Izvor: devetmeseci.net




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije