Kada muškarci žele bebu, a kada žene?
Britansko istraživanje, kojim je bilo obuhvaćeno 1.732 ljudi starosti od 18 do 39 godina, pokazalo je da muškaraci žele bebu pre svojih partnerki. ...
pročitaj jošPrihvatiću činjenicu da nisam savršena
Živo ste biće a ne robot, što znači da smete ponekad biti mrzovoljni, neraspoloženi i kratkih živaca. I sasvim je u redu ako pomerite sat unapred, oterate decu ranije u krevet i tako sebi obezbedite malo mira i tišine. Većina žena greši trudeći se da budu savršene majke, domaćice, supruge, kćerke i snaje, zaboravljajući pritom na svoje potrebe. Upamtite, vašoj deci je potrebna srećna i zadovoljna mama, a ne osoba koja pati jer je sebi postavila visoke ciljeve.
Igraću se sa decom svakog dana
Bilo da imate bebu, starije dete ili oboje, izuzetno je važno da se svakodnevno igrate s njima. Znamo da ume biti teško uploviti u svet mašte kada vas čeka gomila neopranih sudova i brdo neispeglanog veša ali, verujte, pola sata valjanja po podu, slaganja kocaka, golicanja i smeha učiniće da se osećate vedrije i poletnije. Osim toga, vreme provedeno u igri s decom podstiče njihovo emocionalno sazrevanje i produbljuje vezu između roditelja i mališana, što je od velikog značaja za njihovu i vašu opštu dobrobit.
Vodiću računa o svom telu
Kada ste poslednji put stavili svoje potrebe ispred tuđih? Ne sećate se? Onda je krajnje vreme da počnete! Odvojte pola sata dnevno za fizičku aktivnost. Ne mislimo na časove aerobika niti na odlazak u teretanu, već na lagane vežbe kod kuće ili običnu šetnju brzim hodom. Ako tome pridodate zdravu, uravnoteženu ishranu, za kratko vreme osećaćete se poletnije, imaćete više energije i samopouzdanja. I, što je najvažnije – više ćete voleti svoj odraz u ogledalu.
Naučiću da volim nered
Urednost je vrlina, ali samo pod uslovom da ne preterujete. Pre nego što ste postali majka, imali ste dugačije prioritete: izgledati savršeno, držati stvari pod kontrolom, održavali stan savršeno čistim… Međutim, sada kada imate dete/decu, krajnje je vreme da snizite kriterijume i počnete da prihvatate neminovnost koju je jedan filizof ovako definisao: „Održati savršeni red u kući dok su vam deca mala uzaludno je koliko i čišćenje puta dok traje snežna vejavica“. Ko god da je ovo rekao, bio je u pravu.
Okupljaću (što češće) porodicu oko stola
Znamo, mnogo je lakše kupiti brzu klopu nego skuvati ručak i okupiti porodicu oko stola. Ali, ovde nije reč o hrani, već o – porodici. Zato, kad god je to moguće, potrudite se da napravite kuvani obrok i da svi zajedno sednete oko stola. Kasnije, kada deca porastu, naučiće da koriste ovo vreme za razgovor i šalu. Naučno je dokazano da deca koja obeduju s roditeljima bar dva puta nedeljno pokazuju bolje rezultate u školi i emocionalno su zrelija od dece kojima je to zadovoljstvo bilo uskraćeno.
Neću zapostaviti supruga
Brak je poput biljke: da bi rastao i cvetao, potrebno ga je zalivati, dohranjivati i negovati. Nažalost, kada od dvoje postane troje, četvoro ili više, sve manje vremena preostaje za razmenjivanje nežnosti i intimne trenutke među supružnicima. Rešenje je u angažovanju dadilje (to može biti profesionalna bebisiterska, ali i komšinica, baka, sestra ili prijateljica). Toplo vam savetujemo da bar jednom u dve nedelje brigu o deci prepustite osobi od poverenja, a vi i vaš dragi nestanite i provedite se na način koji oboje volite.
Neću zapostaviti prijateljice
Početna rečenica iz prethodnog pasusa važi i za prijateljstvo. Nažalost, većina žena, kada se udaju i postanu majke, prestaje ili se veoma retko viđa s prijateljicama. To nije dobro! Veze sa spoljašnjim svetom veoma su važne za održavanje unutrašnje ravnoteže i emocionalnog zadovoljstva, baš kao i sve prethodno navedeno. Zato, čim pročitate ove redove, nazovite najbolju prijateljicu, pošaljite joj imejl ili joj na neki drugi način stavite do znanja da je niste zaboravili. Upamtite: druženje pomaže da se oslobodite stresa i otpustite „ventil“, zato, ne oklevajte!
Ne smem zaboraviti da deca rastu kao iz vode
Majčinstvo traje celog života, ali detinjstvo, nažalost, brzo prolazi. Još juče ste držali bespomoćnu bebu u naručju, a već danas pred vama stoji trogodišnjak koji odbija da ga poljubite pred drugom decom jer „nije beba, već veliki dečko“. Nećete se ni okrenuti, a već će doći vreme da mu spremite torbu i knjige za školu… Čarobne godine detinjstva iscure kao peščani sat, zato ne čekajte velike stvari i ne trošite vreme brinući zbog nečega što ne možete promeniti, već uživajte u svakodnevim sitnicama i dragocenim trenucima provedenim s detetom.
Autor: Life Content
Mihail Labkovski, popularni ruski psiholog, poručuje roditeljima kako odabrati školu, treba li raspravljati s učiteljima i u kom trenutku dete stva...
pročitaj jošMajka je jedina koja može da doji, ali tata može prilično da pomogne. Evo deset načina na koji svaki tata može da priskoči u pomoć tokom dojenja
pročitaj jošKoliko poznajete svoje dete? Znate li šta ga najviše raduje a šta rastužuje? Šta mu uliva samopouzdanje, a šta ga obeshrabruje? Odgovori na ova pit...
pročitaj još