16.03.2014 Ishrana

Zdravo dobre namirnice za vaše dete

Postoji mnogo zdravih namirnica, međutim, ovih osam izdvajaju se svojim posebno kompleksnim sadržajem, pa ih stoga obavezno treba uvrstiti u ishranu deteta.

narandze

Bez obzira na to da li je vaša beba tek počela da jede voćne kašice ili već klopa sve odreda, veoma je važno izabrati najbolje namirnice za nju.

Budući da beba može pojesti tek malu količinu hrane, postarajte se da joj obroci budu raznovrsni, sastavljeni od namirnica različitog sastava. Evo spiska onih koje bi obavezno trebalo da se nađu na jelovniku vašeg deteta (vodite računa o uzrastu!).

POMORANDŽE (posle prvog rođendana)

Citrusno voće, uz papriku i šipak, predstavlja najbogatiji izvor vitamina C, materije koja ubrzava proces ozdravljenja i zarastanja rana. Ipak, mnogo je bolje da bebi dajete sveže, sitno iseckano voće, a ne sokove, jer oni obično sadrže veće količine voćnog šećera. Kalijum u pomorandžama omogućava održavanje normalnog nivoa soli u organizmu.

BROKOLI (od osmog meseca)

Glukozinolati iz brokolija štite telesne ćelije od oštećenja. Ako se tome pridoda zdrava doza kalcijuma (za pravilan razvoj kostiju) i gvožđa (za zdravu krv), sasvim je jasno zbog čega bebi obavezno treba davati ovo povrće.

JAJA (žumance od 7. meseca, belance tek posle 12. meseca)

Jaja su lako dostupna, zdrava namirnica, koja sadrži gotovo sve neophodne hranljive materije. Posebno su važna za razvoj deteta jer sadrže sve aminokiseline, gradivne materije proteina. Samo, vodite računa o tome da žumance bude dobro skuvano, posebno ukoliko ga dajete detetu mlađem od godinu dana.

(SLATKI) KROMPIR (od 7. meseca)

Ova vrsta skrobnog povrća (ugljeni hidrati) nije samo odličan izvor energije, već i beta-karotena (oblik vitamina A), koji je efikasan u jačanju imunološkog sistema.

PARADAJZ (od 10. meseca)

Zbog velikog broja korisnih materija paradajz je apsolutno na vrhu liste supernamirnica. Pre svega, ovo povrće sadrži antioksidant likopen i odličan je izvor vitamina C, koji omogućava bolju apsorpciju gvožđa u organizmu. Detetu ga je nabolje davati u svežem stanju.

MASNA RIBA (od 12. meseca)

Masna riba (losos, haringa, skuša) sadrži duge lance omega-3 masnih kiselina, koje su od ključnog značaja za razvoj mozga i nervnog sistema mališana. Jednom nedeljno hranite bebu ovom vrstom ribe (najbolji način pripreme jeste kuvanje).Ukoliko želite da povećate količinu zdravih masnih kiselina u ishrani vašeg deteta, pripremajte mu obroke na hladno ceđenom maslinovom ulju.

JUNETINA/TELETINA (od devetog meseca)

Kvalitetno crveno meso trebalo bi da bude obavezno u ishrani vaše bebe – zato što je najbogatiji izvor gvožđa. Inače, veće količine ove materije neophodne su za pravilan razvoj deteta, kao i za održavanje energije. Izbegavajte prerađevine od crvenog mesa, poput viršli, salama i gotovih hamburgera, jer sadrže previše soli. Ponudite bebi kuvanu junetinu/teletinu najmanje dva puta nedeljno.

PASULJ/MAHUNARKE (od 10. meseca)

Pasulj i sve vrste mahunarki (bob, boranija, grašak) izuzetno su zdrave namirnice za vašu bebu. Bogate su rastvorljivim biljnim vlaknima, koja su dobra za probavni sistem i srce. Generalno, mahunarke su odličan izvor biljnih proteina, naročito ako ste pobornik vagetarijanskog načina ishrane ili želite jeftiniju zamenu za meso.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije