Mame imaju samo 17 minuta dnevno za sebe
Istraživanje sprovedeno na skoro dve hiljade britanskih majki koje je naručio portal TVBed.com pokazalo je da prosečna majka dnevno za sebe ima na ...
pročitaj jošEvolucijski biolog Dejvid Hejg s Harvarda tvrdi da beba svojim plačom, iscrpljujući majku, nesvesno nastoji da spreči majčinu ovulaciju i potencijalno začeće brata ili sestre.
Uz to, smatra Hejg, noćnim dojenjem bebe produžava se faza majčinog neplodnog razdoblja koje sledi posle porođaja, piše prof. Hejg u stručnom listu „Evolution, Medicine and Public Health“.
Prema njegovom mišljenju, noćna buđenja su češća tokom druge polovine prve detetove godine života i tokom razdoblja njegova dojenja.
Iako zvuči neuverljivo, za ovaj zaključak postoji logična pretpostavka, tvrdi Hejg dodajući da je takvo ponašanje deteta predodređeno evolucijski.
Naime, u razdobljima koja su nekada bila česta i tokom kojih su vladali glad ili zarazne bolesti, šanse beba da prežive bile su veće ako su razmaci između rodenja dece bili duži.
Antropolog Holi Dansvort s Univerziteta Rod Ajland, priznaje da je Hejgovo mišljenje zanimljivo, ali ukazuje da on nije uzeo u obzir sve dobre strane dojenja tokom noći tokom koga dete ne dobija samo hranu, već i majčinu ljubav i toplinu.
„Iz te perspektive, dečji plač i hranjenje tokom noći više izgledaju kao međusobna saradnja nego kao nekakav konflikt“, smatra Dansvort.
Izvor: Mondo/Daily Mail
Jedno američko istraživanje sugeriše da deca s većom porođajnom masom imaju bolje ocene u školi kad porastu. Nalazi istraživača s Nortvester...
pročitaj jošPrivikavanje na ulogu mame u prvim sedmicama života vaše bebe nije nimalo lako. Evo kako da prebrodite ovaj težak period, a da, pri tom, sačuvate i...
pročitaj jošOsim prvog osmeha, prvih reči i koraka, koje ćete sigurno dočekati s oduševljenjem, prva godina bebinog života puna je zanimljivih događaja od koji...
pročitaj još