Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošVećina beba plače sat i po vremena dnevno. To čine jer nemaju drugi način da saopšte roditeljima šta im smeta. Iako se od majki očekuje da poseduju prirodne senzore i dekodere bebinog plača, to nije tako i potrebno je neko vreme (i dosta strpljenja!) da nauče da prepoznaju sve vrste plača i njegove uzroke. Još uvek učite? Pročitajte naš vodič za dešifrovanje bebinih suza i naučite kako da je smirite.
Gladna sam
Ovo je uzrok br. 1 kod većine beba i vrlo ga je lako rešiti. Ukoliko se plač ponavlja, glasan je i prelazi u histeriju, nahranite bebu!
Još uvek plače? Moram da podrignem
Ako je plač intenzivan, prodoran, a bebino telo deluje ukrućeno, moguće je da je muče gasovi. Držite je u naručju, položenu na vaše grudi s glavicom na ramenu, da biste joj olakšali podrigivanje. Ili, položite je na stomačić u vaše krilo i nežno joj trljajte leđa pokretima nagore.
Još uvek plače? Ukakila sam se
Proverite da li su pelene mokre ili u njima ima kake. Nekim bebama to ne smeta, ali većina ipak više voli potpuno čiste pelene.
Još uvek plače? Potrebno mi je da me neko smiri
Prepoznajete negodovanje kroz plač? Beba pokreće usta kao da sisa iako ste je nedavno nahranili? Tokom intrauterinog života beba se osećala zaštićenom i konstantno je dobijala hranu, a to joj je potrebno i u spoljašnjem svetu. Za početak, probajte da je smirite cuclom (doduše, ona se ne preporučuje bebama mlađim od mesec dana, posebno ako dojite, jer se tako može narušiti dinamika ishrane), ili joj pomozite da pronađe svoj palac za sisanje. Nekim bebama, naročito mlađim od tri meseca, potrebno je smirenje koje donosi upravo čin sisanja, ali pre toga uvek isključite glad kao osnovni razlog plača.
Još uvek plače? Umorna sam
Beba tiho plače, često prestaje pa ponovo počinje? Ako je tako, onda bi razlog tome vrlo lako mogao biti umor, naročito ako je plač praćen zevanjem i trljanjem okica, a kapci postaju ružičasti. Pokušajte da uspavate bebu na način koji vama najviše odgovara – njihanjem u naručju ili u krevecu, ili je pustite da neko vreme plače (to takođe može delovati uspavljujuće).
Još uvek plače? Nije mi ugodno
Bez obzira na to da li se radi o prljavoj peleni, tesnoj odeći ili je pak bebi previše toplo (ili hladno), skinite joj odeću, proverite šta nije u redu, a zatim ponovo obucite dete.
Još uvek plače? Previše toga se dešava
Ako beba naizmenično veselo guče i nervozno plače, a nakon nekog vremena postaje sve nezadovoljnija, uprkos brojnim zagrljajima, onda se verovatno radi o preteranoj stimulaciji. Jarko osvetljenje, muzika, buka i mnogo ljudi na jednom mestu mogu frustrirati bebu. Ukoliko mislite da je beba uznemirena zbog previše stimulusa u njenom neposrednom okruženju, odnesite je u zamračenu sobu i pokušajte da je smirite.
Još uvek plače? Želim da me maziš
Ako je beba sita, presvučena i zdrava, a nervozno plače i podiže ručice prema vama, onda je razlog plača želja da je uzmete u ruke i pomazite. Svima nam ponekad nedostaje dodatna pažnja, a bebe u tome nisu izuzetak. Prigrlite svoje novorođenče i obaspite ga nežnošću.
Još uvek plače? Ne osećam se dobro
Ako je bebin plač traumatičan, a instinkt vam govori da nešto nije u redu s njom, onda je moguće da je bolesna. Prvo joj izmerite temperaturu – povišena je ukoliko je 37,5 stepeni C ili viša od toga. Povišenu temperaturu uzrokuju infekcije, tipične dečje bolesti (kao što su ovčije boginje), pregrejavanje, izbijanje zubića ili vakcinacija. Pokušajte da oborite temperaturu primenom paracetamola za decu i dajte bebi dosta tečnosti, kao prevenciju dehidratacije. Ukoliko je temperatura viša od 38 stepeni kod bebe mlađe od tri meseca, ili iznad 39 stepeni kod starijeg deteta, odmah se obratite pedijatru za pomoć. Takođe, hitna pomoć neophodna je u slučaju pojave netipičnih simptoma kao što su neuobičajena pospanost, odbijanje hrane u periodu dužem od osam sati i pojava osipa na koži.
Još uvek plače? Muče me grčevi
Plač obično traje satima i beba je neutešna. Takođe, savija nožice prema stomaku i ispušta gasove. Sve su to pokazatelji stomačnih kolika koje izazivaju intenzivan, dug plač kod inače zdravih beba. Isprobajte kapi protiv grčeva, prema preporuci pedijatra, koje će ih značajno ublažiti. Ukoliko vam se ipak čini da ne deluju, obratite se lekaru da vam odredi neko drugo sredstva protiv grčeva. Kolike su normalna pojava i obično se povlače nakon 12. do 16. nedelje života. Iako se čini da beba zbog grčeva jako pati, oni ne uzrokuju dugotrajne posledice.
Autor: Life Content
Vreme od Nove godine do Božića za odrasle je period slavlja i kućnih okupljanja. Za bebe, ovo je vreme isto kao i svako drugo. Ipak, potrudite se d...
pročitaj jošBebama je san neophodan da se odmore i rekapituliraju prethodni dan – otprilike kao i odraslima s tim što bebe rastu i uče intezivnije što dodatno ...
pročitaj jošSaznajte u čemu najviše vaš bebac uživa i šta mu prija. 1. Mamino lice Kada vaše novorođenče ne spava, ostatak vremena uglavnom provodi ...
pročitaj još