Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIako nam se prvo vreme s novorođenčetom čini da ono ne zna niti oseća puno, dete od prvog dana ima emocionalne potrebe. Zadovoljavanje emocionalnih potreba vaše bebe može mu pružiti zdrav „start“ u emocionalni život.
Budite osetljivi na bebine potrebe
Pravovremeno zadovoljavanje potreba vaše bebe (npr. hranjenje na zahtev, a ne „po satu“) i provođenje samostalnog vremena s njom, pomaže bebi u izgrađivanju osećaja sigurnosti i razvoja zdrave povezanosti sa roditeljima. Ovo je neizrecivo važno tokom celog perioda dojenja, a posebno u prvih šest meseci bebinog života. Upravo ta povezanost detetu pruža osnovu za kasnije uspostavljanje autonomije i individualnosti.
Obratite pažnju na temperament svoje bebe
Prvi znakovi emocionalnosti kod beba jednim se svojim delom baziraju na bebinom temperamentu, odnosno na individualnim razlikama s kojima se deca rađaju. Na primer neke beba je aktivnija; neke bebe je lakše umiriti nego druge. Temperament doprinosi i tome da se neke bebe lakše daju „nosati“, dok su druge na to puno osetljivije. Imajte na umu temperament svoje bebe i izbegnite situacije u kojima bi se ona mogla uznemiriti.
Koristite lice
Važan korak u zdravom emocionalnom razvoju deteta je sposobnost bebe da licem „razgovara“ s osobom koja za nju brine. Na primer, kad vaša beba počne gugutati, nasmejte joj se i pričajte s njom, na što će ona vrlo verovatno reagovati osmehom i nastavkom gugutanja.
Prepoznajte kad je bebi „dosta“
Naučite prepoznavati kada je vašoj bebi previše stimulacije i kad joj je potreban prekid aktivnosti. Čest signal je okretanje glave od izvora podražaja (npr. majke koja se s bebom igra). Malo se odmaknite od bebe i pričekajte da vas ponovno pogleda, što je njen signal kojim pokazuje da je ponovno spremna na igru.
Izvor: roditelji.hr
Novim zakonskim rešenjem, bebe koje se rode dok im je majka na izdržavanju kazne moći će iza rešetaka da ostanu do navršene druge godine života. Ov...
pročitaj jošSvetska agencija za uspostavljanje standarda u ishrani beba mlađih od godinu dana objavila je izveštaj u kome savetuju roditelje da bebama mlađ...
pročitaj jošNovorođenčad spavaju između 16 i 18 sati dnevno, a taj period ravnomerno je raspoređen u šest do sedam kraćih epizoda sna. Razlikovanje dana...
pročitaj još