Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošZdrava ishrana tokom devet meseci od vitalnog je značaja za vaše zdravlje, kao i bebin pravilan razvoj. Evo osnovnih uputstava o hranjivim materijama koje je neophodno konzumirati u trudnoći.
Bez obzira na to jeste li trudni ili ste nedavno postali mama, potrebe vašeg organizma za hranjivim materijama mnogostruko se povećavaju. Evo nekoliko važnih stvari koje treba da znate o tome…
Hranljive materije u trudnoći
Uravnotežena ishrana bazirana na namirnicama bogatim ključnim hranjivim materijama, a posebno vitaminima, uslov je za očuvanje vašeg zdravlja i bebin pravilan razvoj. Namirnice poput integralnih žitarica, zelenog lisnatog povrća i mahunarki bogate su cinkom, vitaminima B kompleksa, folnom kiselinom i kalcijumom. Potrudite se da neke od njih svakodnevno uključite u svoje obroke.
Značaj vitamina D
Ovaj vitamin izuzetno je važan za normalan razvoj trudnoće i majčino zdravlje tokom ovog perioda, što potvrđuju i najnovije naučne studije. Ova materija je od esencijalnoj značaja za održavanje optimalnog kvaliteta kostiju i normalnu funkciju imunološkog sistema. Eksperti preporučuju trudnicama i dojiljama da svakodnevno uzimaju 10 mcg vitamina D. Neki prenatalni vitaminski suplementi ne sadrže vitamin D u ovoj količini, zbog čega pre kupovine treba proveriti njihov sastav. Bitno je da ovi preparati sadrže preporučenu dozu D3, što je najbolja forma ovog vitamina, uz širok spektar vitamina i minerala.
Zbog čega je važna folna kiselina
Zdravstveni stručnjaci preporučuju svakodnevno uzimanje 400 mcg folne kiseline (B9), koja je podjednako važna za majku i bebu. Inače, folna kiselina je esencijalno važna od trenutka kada odlučite da zatrudnite, kao i tokom trudnoće, radi pravilnog razvoja neuralne cevi ploda, odnosno celokupnog nervnog sistema bebe. Većina prenatalnih vitaminskih preparata sadrži preporučenu dozu folne kiseline i drugih važnih materija, u koje spadaju omega-3 DHA (doprinosi razvoju mozga i očiju ploda), gvožđe, l-arginin, cink i vitamin B12.
Održavajte nivo energije
Dolazak bebe na svet usmerava svu vašu pažnju na novorođenče, ali to ne znači da treba da zapostavite svoje osnovne potrebe. Porođaj je veoma naporan, a besane noći koje slede u narednih nekoliko meseci iscrpiće i najenergičnije žene. Pravilna ishrana, bogata gvožđem (crveno meso, mahunarke i zeleno lisnato povrće), vaša je prva linija odbrane od umora i najbolji izvor energije. Osim toga, važno je da uzimate dovoljno tečnosti.
Zdravlje kože i kose
Većina žena primećuje neželjene, ali često neminovne, promene na koži i kosi tokom trudnoće, koje se zadržavaju mesecima nakon porođaja. U obnavljanju savršenog izgleda kože i kose najvažnija je pravilna ishrana, bogata esencijalnim hranjivim materijama. Generalno, sveže voće i povrće idealno je za održavanje normalne funkcije kože i izgled kose. Pojedite dnevno dve-tri voćke i činiju sveže salate po izboru.
Suplementi – važan faktor
Ako smatrate da ishrana nije dovoljna za vaš oporavak nakon porođaja, onda možete uzimati postnatalne suplemente, koji obnavljaju nivoe hranjivih materija u organizmu novopečenih majki. Ovaj preparat treba da sadrži selen, cink i biotin, koji pospešuju regeneraciju kose, kao i nijacin za zdravu kožu, plus gvožđe i kompleks vitamina B, koji podižu nivo energije. Neki od ovih namenskih preparata sadrže i kolagen, bioflavonoide iz citrusnog voća, koenzim Q10 i ekstrakt semenki grožđa.
Autor: Life Cotnent
Sigurno ste se više puta zapitale: izostala mi je menstruacija, da li sam trudna? Ili možda: stalno mi je muka, da nisam trudna? Nadamo se da će ka...
pročitaj jošMnogi mladi bračni parovi ne uspevaju da začnu bebu i po nekoliko meseci. Razlog tome može da leži u pogrešnoj ishrani i lošim navikama... "...
pročitaj jošPosle talasa sreće nakon saznanja da ste u drugom stanju, preplavila su vas pitanja tipa ”kada beba oživljava”, ”koliko traje rizični period”, ”k...
pročitaj još