Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošI bebe mogu na letovanje, ali tek kada navrše šest meseci. Do ovog uzrasta mališani još nisu dovoljno adaptirani na spoljašnju sredinu i faktore rizika koji mogu da utiču na zdravlje. Prilikom izbora mesta za odmor treba voditi računa da svi životni uslovi u novoj sredini budu makar približno jednaki onima koje odojče ima u svom domu. Na put ne treba kretati bez potvrde lekara da je beba zdrava, a neophodno je i proveriti da li mesto u kome letujete ima dom zdravlja i pedijatra.
1. APOTEKA – za letovanje pripremite: toplomer, sirup protiv povišene telesne temperature, neki od antibiotika u obliku sirupa, sirup protiv alergije, mast ili kremu protiv alergije, sterilne komprese, dezinfekciono sredstvo za kožu, flaster i hanzaplast, zavoj. Pored već proverenih kupki, neutralnih sapuna, pudera, krema za negu kože na koje je beba navikla, ne zaboravite i medicinski odobrenu kremu za sunčanje sa najvećim zaštitnim efektom, mast za opekotine, mast ili kremu za alergiju i naravno bebinu zdravstvenu knjižicu i prethodne medicinske izveštaje ako je beba imala neki zdravstveni problem.
2. TERAPIJA – ako beba već pije neki antibiotik, nikako ne krećite na put bez tog leka. Takođe, ukoliko je beba imala bilo koji drugi zdravstveni problem, konsultujte se sa nadležnim pedijatrom o svim detaljima pre odlaska na letovanje.
3. PUTOVANjE – ako na put idete kolima izbegavajte najtopliji deo dana, krenite u jutarnjim satima i povremeno pravite pauze. Putovanje autobusom se ne preporučuje zbog kontakta sa okolinom i mogućih respiratornih infekcija.
4. ADAPTACIJA – prvi dan na letovanju iskoristite za pripremu sobe. Poželjno je da temperatura sobe bude 20-21 stepena Celzijusa. Na novi ambijent beba će se privići već za jedan, najkasnije za tri dana,a toliko je potrebno i za adaptaciju na sve ostale uslove u novoj sredini.
5. NA PLAŽI – ne izlažite bebu direktnim, jakim sunčevim zracima. Pre polaska na plažu namažite bebu zaštitnom kremom za sunčanje. Ne zaboravite da stavite bebi kapu ili šešir.
6. SUNČANjE – koristite jutarnje (od 8 do 10 časova) i kasnije popodnevne sate (posle 17 časova) za boravak na plaži. Prvog dana, u ovim vremenskim intervalima, ne zadržavajte se duže od 30 minuta do jednog sata, a ovaj period svakog dana postepeno produžavajte za pola sata.
7. SUNCOBRAN koristite suncobran kao zaštitu od sunčanice i opekotina.
8. KUPAĆE GAĆE – obucite joj kupaće gaćice dok je u vodi, koje će je štititi od mogućih infekcija i koje ćete zameniti suvim kada izađe iz vode. Nikada nemojte bebu stavljati bez kupaćih gaćica na tlo. Travnate površine izbegavajte zbog raznih insekata, pogotovu krpelja kojih ima i na moru kao i u banjskim i planinskim letovalištima.
9. KUPANjE – bebu kupajte u moru prvog dana u kraćim intervalima maksimalno petnaestak minuta, sa dužim pauzama u hladovini. Nakon izlaska iz vode, presvucite i obrišite bebu mekanim i čistim pamučnim peškirom, nežno upijte vodu iz spoljašnih ušnih kanala, a zatim osvežite bebinu kožu hidrantnom neutralnom kremom. Kada koža upije kremu, dodajte po potrebi zaštitnu kremu za sunčanje. Ne koristite maslinovo ulje.
10. TEČNOST – često ponudite bebi sok, vodu ili neki voćni čaj, kako biste sprečili dehidraciju bebinog organizma.
11. BAZENI – izbegavajte kupanje u bazenima, pogotovu u kojima nije svakodnevno obezbeđena redovna bakteriološka ispravnost vode.
12. OPEKOTINE – ako se pojavi jako crvenilo kože ili opekotine od sunca, preskočite naredni dan za sunčanje, provedite dan u sobi, uz što više tečnosti. Jako opečena koža je znak da se javite pedijatru, pre svega zbog preteće ili već nastale lokalne infekcije koja može da se zakomplikuje i bakterijskom infekcijom celog organizma.
13. BEZBEDNOST – obratite pažnju na travnate površine na kojima beba ne treba da boravi, zbog alergijskih reakcija kože na biljne antigene, raznih insekata, pre svega krpelja. Često danju, a redovno pre spavanja pregledajte pre kupanja detaljno kožu bebe a u slučaju de uočite krpelja hitno se javite lekaru. Nikako sami ne odstranjujte krpelja.
14. ZAŠTITA – prostoriju u kojoj beba spava zaštitite od komaraca i drugih insekata korišćenjem proverenih netoksičnih sredstava za prostorije (specijalne lampice, tablete i sl).
15. VODA – budite oprezni sa planinskim izvorskim vodama, uvek koristite flaširanu, ispravnu vodu, a u nedostatku samo prokuvanu i ohlađenu vodu sa izvora.
Izvor: novosti.rs, Đ.S.
Vrištanje, vikanje i lupanje nogama... Da li vam zvuči poznato? Ne brinite, ovo je uobičajena scena kada su u pitanju dvogodišnjaci. Međutim, nova ...
pročitaj jošMuškarci pušenjem povećavaju izglede da njihova deca dobiju astmu, pa čak i ako ostave cigcigare pre začeća, otkriva studija predstavljena na kongr...
pročitaj jošUpala krajnika ne znači nužno i njihovo vađenje. To zavisi od uzroka upale.
pročitaj još