
Razvoj vida: Kada bebe počinju da jasno vide?
Baš kao puzanje i pričanje, i razvoj vida se odvija postepeno. Kako njihov vid postaje oštriji, primetićete da prate objekte i uče o svetu oko sebe.
pročitaj jošPoseta oftalmologu nije na odmet već u ranoj dobi deteta čak i ako ne postoji sumnja da dete ima poteškoće s vidom ili da testovi kod pedijatra ne ukazuju na problem.
Teško je prepoznati da kod deteta postoje poteškoće s vidom, no na to ukazuju neki znakovi koji bi trebalo da vas uputite doktoru.
Deca uče da gledaju kao što uče da hodaju – vežbajući. Trening vida počinje vrlo rano, odmah po rođenju. Međutim, razdoblje u kojem dete uči da gleda je ograničeno. Prve četiri godine čulo vida se usklađuje s mozgom i tada je moguće uticati na slabosti vida i trajno ih izlečiti. Ako ne reagujete odmah, kasnije više neće biti moguće.
U mnogim slučajevima naočare mogu istrenirati mozak i korigovati poteškoće vida. Zato ćete ponekad videti da beba nosi naočare. No, prednost ranog uticaja na slabost vida jeste ta da naočare mogu da isprave problem i detetu kasnije nisu potrebne.
Posetite oftalmologa
Poseta oftalmologu nije na odmet već u ranoj dobi deteta čak i ako ne postoji sumnja da dete ima poteškoće s vidom ili da testovi kod pedijatra ne ukazuju na problem. Ako se u porodici učestalo javlja problem s vidom ili su prisutni drugi rizični faktori, odvedite dete kod doktora već s njegovih šest do devet meseci.
Rizici:
– Preuranjeni porođaj – vid još uvek nije razvijen kako treba i može doći do deformacija.
– Bolesti očiju u porodici – često su nasledne.
– Teške poteškoće s očima kod roditelja ili braće i sestara – u tom slučaju rizik da i dete ima problem s vidom je visok.
Simptomi problema s vidom kod deteta
Ako sumnjate da dete ima određen problem s vidom, svakako treba da porazgovarate s doktorom. Najbolje je da sumnje razjasnite što pre jer se rano otkrivene poteškoće mogu uspešnije lečiti. Po ovim znakovima možete prepoznati da dete možda ima problem:
– Dete često „škilji“ ili gleda ukrštenih očiju, a starije je od šest meseci.
– Često trepće. Katkad oči titraju.
– Često trlja rukom oči ili ih zatvara i stiska.
– Često drži glavu ukoso.
– Rožnjača mu je mutna ili sivo-bela.
– Ima natprosečno velike i osetljive oči.
– Neobično se ponaša, nespretno je, plašljivo, često se spotiče.
– Ne voli da crta, oblikuje glinu ni da gleda slikovnice.
– Ima problema s čitanjem i pisanjem.
– Kad je potrebno da se koncentriše, brzo gubi volju i pospano je.
– Često spominje glavobolju.
– Odjednom se pojavljuju loši rezultati u školi.
Izvor: index.hr, M. G.
U institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" na Novom Beogradu, prvi put u Srbiji, urađena je serija intervencija kod dece sa složenim srčanim mana...
pročitaj jošSvi koji imaju dete nekada su se zapitali da li dete ima alergiju ili je samo prehlađeno. Kako biste ubuduće znali šta nije u redu, pročitajte sledeći tekst.
pročitaj jošZaštitite dete od vremenskih (ne)prilika, odabirom adekvatne garderobe. Svakodnevno slušamo savete kako da se zaštitimo od sunca, koje je doba dana...
pročitaj još