Razvoj vida: Kada bebe počinju da jasno vide?
Baš kao puzanje i pričanje, i razvoj vida se odvija postepeno. Kako njihov vid postaje oštriji, primetićete da prate objekte i uče o svetu oko sebe.
pročitaj jošPoseta oftalmologu nije na odmet već u ranoj dobi deteta čak i ako ne postoji sumnja da dete ima poteškoće s vidom ili da testovi kod pedijatra ne ukazuju na problem.
Teško je prepoznati da kod deteta postoje poteškoće s vidom, no na to ukazuju neki znakovi koji bi trebalo da vas uputite doktoru.
Deca uče da gledaju kao što uče da hodaju – vežbajući. Trening vida počinje vrlo rano, odmah po rođenju. Međutim, razdoblje u kojem dete uči da gleda je ograničeno. Prve četiri godine čulo vida se usklađuje s mozgom i tada je moguće uticati na slabosti vida i trajno ih izlečiti. Ako ne reagujete odmah, kasnije više neće biti moguće.
U mnogim slučajevima naočare mogu istrenirati mozak i korigovati poteškoće vida. Zato ćete ponekad videti da beba nosi naočare. No, prednost ranog uticaja na slabost vida jeste ta da naočare mogu da isprave problem i detetu kasnije nisu potrebne.
Posetite oftalmologa
Poseta oftalmologu nije na odmet već u ranoj dobi deteta čak i ako ne postoji sumnja da dete ima poteškoće s vidom ili da testovi kod pedijatra ne ukazuju na problem. Ako se u porodici učestalo javlja problem s vidom ili su prisutni drugi rizični faktori, odvedite dete kod doktora već s njegovih šest do devet meseci.
Rizici:
– Preuranjeni porođaj – vid još uvek nije razvijen kako treba i može doći do deformacija.
– Bolesti očiju u porodici – često su nasledne.
– Teške poteškoće s očima kod roditelja ili braće i sestara – u tom slučaju rizik da i dete ima problem s vidom je visok.
Simptomi problema s vidom kod deteta
Ako sumnjate da dete ima određen problem s vidom, svakako treba da porazgovarate s doktorom. Najbolje je da sumnje razjasnite što pre jer se rano otkrivene poteškoće mogu uspešnije lečiti. Po ovim znakovima možete prepoznati da dete možda ima problem:
– Dete često „škilji“ ili gleda ukrštenih očiju, a starije je od šest meseci.
– Često trepće. Katkad oči titraju.
– Često trlja rukom oči ili ih zatvara i stiska.
– Često drži glavu ukoso.
– Rožnjača mu je mutna ili sivo-bela.
– Ima natprosečno velike i osetljive oči.
– Neobično se ponaša, nespretno je, plašljivo, često se spotiče.
– Ne voli da crta, oblikuje glinu ni da gleda slikovnice.
– Ima problema s čitanjem i pisanjem.
– Kad je potrebno da se koncentriše, brzo gubi volju i pospano je.
– Često spominje glavobolju.
– Odjednom se pojavljuju loši rezultati u školi.
Izvor: index.hr, M. G.
Kućni ljubimci i deca su dobri jedni za druge. Posedovanje kućnog ljubimca je zabavno, ali briga o njemu može biti skupa i može oduzimati mnogo vremena.
pročitaj jošČesti "bebeći" problemi mogu se otkloniti, ili bar smanjiti, uz pomoć čajeva i biljnih preparata. Pročitajte nekoliko korisnih saveta i recepata......
pročitaj jošUspostavljanje normalne dinamike pražnjenja creva važan je faktor dobrog zdravlja. nakon što se iskoriste hranljivi sastojci hrane, sve neiskorište...
pročitaj još