Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošHipertenzija u trudnoći nosi velik rizik i neophodno ju je kontrolisati.
Može da se javi tek u trudnoći ili je hronična pa se nakon porođaja samo još više pojača. Oba stanja moraju se posebno tretirati jer pritisak može nauditi i majci (kao svakoj osobi koja ima hipertenziju) i bebi (krvarenja u posteljici, rana smrt ploda).
PROČITAJTE I… Izlečite hipertenziju: Namirnice koje efikasno snižavaju krvni pritisak
Osim redovnog uzimanja lekova za smanjenje pritiska koji se mogu konzumirati i u trudnoći, neophodna je i neslana dijeta, umereno kretanje i češće UZ kontrole.
Ukoliko krvni pritisak i dalje raste, javiće se preeklampsija. To je stanje gde, pored hipertenzije, postoje i otoci na nogama, kao i proteini u urinu a to, opet, ukazuje na oštećenost bubrežnih tubula.
Ako se preeklampsija ne zaustavi, može doći do najtežeg oblika, a to je eklampsija. Tada se trudnoća mora što pre završavati jer majka i fetus nisu više kompatibilni, te se i plod i posteljica, kao induktori oboljenja, moraju ukloniti.
Kod hipertenzije u trudnoći najčešće dolazi do usporenog rasta ploda, a kasnije i do smanjenja plodove vode, što znači apsolutni završetak trudnoće.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Nažalost, i priroda može da pogreši te potpuno zdravi roditelji dobiju veoma bolesnu decu. Jedna od takvih anomalija jeste i Edvardsov sindrom... E...
pročitaj jošPo nekim teorijama, što budući roditelji češće upražnjavaju seks, to su im veće šanse da dobiju sina. Ukoliko su odnosi retki, to su veći izgledi d...
pročitaj jošDrugo stanje je jako subjektivna stvar i razlikuje se od osobe do osobe. neke žene imaju sreće: šetaju se sa slatkim, okruglim stomakom i imaju taj...
pročitaj još