Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošHipertenzija u trudnoći nosi velik rizik i neophodno ju je kontrolisati.
Može da se javi tek u trudnoći ili je hronična pa se nakon porođaja samo još više pojača. Oba stanja moraju se posebno tretirati jer pritisak može nauditi i majci (kao svakoj osobi koja ima hipertenziju) i bebi (krvarenja u posteljici, rana smrt ploda).
PROČITAJTE I… Izlečite hipertenziju: Namirnice koje efikasno snižavaju krvni pritisak
Osim redovnog uzimanja lekova za smanjenje pritiska koji se mogu konzumirati i u trudnoći, neophodna je i neslana dijeta, umereno kretanje i češće UZ kontrole.
Ukoliko krvni pritisak i dalje raste, javiće se preeklampsija. To je stanje gde, pored hipertenzije, postoje i otoci na nogama, kao i proteini u urinu a to, opet, ukazuje na oštećenost bubrežnih tubula.
Ako se preeklampsija ne zaustavi, može doći do najtežeg oblika, a to je eklampsija. Tada se trudnoća mora što pre završavati jer majka i fetus nisu više kompatibilni, te se i plod i posteljica, kao induktori oboljenja, moraju ukloniti.
Kod hipertenzije u trudnoći najčešće dolazi do usporenog rasta ploda, a kasnije i do smanjenja plodove vode, što znači apsolutni završetak trudnoće.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Povremeno osećate bebino pomeranje, udarac ili blago golicanje u stomaku? Tada se verovatno zapitate šta to bebac radi... Trudnoća donosi br...
pročitaj jošAko vam se magli pred očima dok čitate ovaj tekst, nakon još jedne neprospavane noći, nemojte da brinete. Predlažemo vam praktična rešenja koja će ...
pročitaj još„Baby friendly“, konferencija magazina „Moja beba“, o problemima zasnivanja porodice, trudnoći, porođaju i materinstvu, održaće se u beogradskom ho...
pročitaj još