Nađite način da objasnite najmlađima da su im naočare neohodne, da će se bez njih vid pogoršavati i da ih mnoge osobe nose, možda i njihovi idoli u sportu, muzici, na filmu…
Ako primetite da dete žmirka dok gleda televiziju, približava knjigu licu ili se nakon čitanja žali na glavobolju, odvedite ga kod očnog lekara. Oftalmolog će ga detaljno pregledati i utvrditi da li su potrebne naočare. Ukoliko jesu, nemojte da negativno reagujete pred detetom! Njima će biti u početku teško da prihvate činjenicu da moraju da ih nose neprekidno, plašiće se da će ih drugari zadirkivati, davati razne nadimke (poput ćora), pa je pozitivan i odlučan stav roditelja veoma važan.
Kada oftalmolog „prepiše“ naočare, odrasli bi to trebalo da shvate veoma ozbiljno i da ne popuštaju pred molbama („samo danas da ih ne nosim, kako ću s njima da se igram, danas imam fizičko“). Dioptrija može da se popravi kod najmlađih i naočare su najfunkcionalnije dok se oko razvija. Osim toga, ako dete bolje vidi, lakše će mu biti u školi, u igri sa vršnjacima, napolju, na ulici.
Nađite način da objasnite najmlađima da su im naočare neohodne, da će se bez njih vid pogoršavati i da ih mnoge osobe nose, možda i njihovi idoli u sportu, muzici, na filmu…
U savremenim optičarskim radnjama je veliki izbor zanimljivih okvira, raznih boja i materijala, pa dozvolite detetu da odabere onaj koji mu se sviđa i nemojte da škrtarite prilikom kupovine. Savet je da izbegavate tanke, metalne jer se lako iskrive, naročito ako je dete živahno. Plastični i gumeni su mnogo su atraktivniji, praktičniji i otporniji. Naravno, odaberite najkvalitetnija stakla, sa UV filterima, antirefleksnim slojem i premazom koji štiti od ogrebotina jer će duže trajati. Obavezno uzmite i futrolu, najbolje onu od tvrde plastike i naučite dete da ih stavi u nju uvek kada ih skine u školi ili kod kuće.
Izvor: Novosti
Foto: Thinkstock