Kako lečiti upalu dojki?
Upala grudi može da bude izuzetno bolna, ali postoje jednostavni načini na koje možete da ublažite bolove i, uopšte, simptome mastitisa.
pročitaj jošBradavice se mogu javiti u bilo kom periodu života, a najčešće u detinjstvu i pubertetu. Njih izaziva mnoštvo virusa i mogu se proširiti na ostale delove tela ili druge ljude putem direktnog kontakta.
Bradavice su bezopasni, mali čvorići koji se pojavljuju na prstima, rukama, kolenima, laktovima i nožnim prstima. Obično su braon boje ili boje kože dok im je površina suva i hrapava. Stručnjaci su otkrili najmanje 70 vrsta humani papiloma virusa (HPV) koji inficiraju kožu i uzrokuju bradavice.
Tipovi bradavica
Postoji dosta vrsta bradavica, ali najzastupljeniji tipovi su:
1. Verrucae vulgaris koje se najčešće pojavljuju u regiji šake i podlaktice;
2. Verucae plane koje najčešće zahvataju čelo, bradu, obraze i kožu nadlanice;
3. Molluscum contagiosum koje su u obliku mehurića ili bubuljičica i koje pacijenti najčešće ne povezuju sa bradavicama, a izuzetno su zarazne i brzo se rasejavaju;
4. Condylomata acuminata ili polne bradavice koje se javljaju u regiji polnih organa i anusa.
Lečenje
Bradavice često vremenom nestanu bez ikakvog tretmana. Ipak, one koje bole, predstavljaju Vašem detetu problem i brzo se šire treba da se leče. Kod odraslih teže nestaju nego kod dece. Tretiranje bradavica nije jednostavno ukoliko se koriste tradicionalne metode- tečni azot i kertolitici jer tako nastaju recidivi. Najsigurniji način, a ujedno i najbezbedniji je lečenje radiotalasima. Procenat izlečenja je 97%.
Postoje i drugi tradicionalni načini tretiranja, npr. krompirom. Bake kažu da nikada nećete pogrešiti ako presečete krompir na pola, jednom polovinom istrljate bradavicu, a onda istu tu polovinu bacite preko ramena.
Unutrašnji sveži deo kože od banane zalepljen na bradavicu trakom svakog dana dve do četiri nedelje može pomoći u uklanjanju jer kora od banane sadrži supstancu koja ubija bradavicu.
Neke studije su pokazale da je lečenje selotejpom vrlo efikasno jer nije skupo, ne boli i ne predstavlja bilo kakvu pretnju po zdravlje deteta. Ipak, najsigurnije Vam je da posetite pedijatra. On će utvrditi koji tip bradavice ima Vaše dete i shodno tome odgovarajuće lečenje.
Izvor: MojaBeba.com
Foto: Freedigitalphotos.net
Pelenski osip sastavni je deo bebinog života. Budući da je veoma čest kod mališana mlađih od šest meseci, nudimo vam korisne savete kako da ga se r...
pročitaj jošEvo nekoliko saveta koji će vam pomoći da uspešno i bez suzica okupate bebu... [caption id="attachment_114897" align="alignnone" width="640"] Fo...
pročitaj jošMožete mnogo toga da zaključite iz bebine stolice, ali nije uvek sve razlog za paniku. Evo šta vam kaka govori o zdravlju vaše bebe.
pročitaj još