Odeća napravljena od određenih materijala, napici za rashlađivanje i posebna zaštita od sunca omogućiće vam da uživate u svom prvom putovanju s najmlađim članom porodice.
Foto: Thinkstock
Svako putovanje s mališanima je briga za roditelje zbog pitanja kako će dete podneti put, ali je putovanje s bebom po izrazito toplom vremenu možda najveća dilema koju roditelji imaju.
Ukoliko je to slučaj, nije neophodno odustati od putovanja toplim danima, bez obzira na to da li je vaš izbor putovanje automobilom, avionom ili nekim drugim prevoznim sredstvom.
Sve što je potrebno jeste da preduzmete određene korake po pitanju tečnosti koju će beba piti, njene odeće i zaštite od sunca i vaše prvo porodično putovanje biće vesela avantura za pamćenje.
– Potrudite se da beba ne bude direktno izložena suncu, naročito između 10 časova izjutra i 2 sata popodne. Budući da je detetova koža tako nežna, izlaganje sunčevim zracima više od 10-15 minuta može dovesti do opekotina od sunca, zbog čega bi trebalo da beba bude u senci i da joj odeća bude zaštićena odećom.
– Rashladite svoju bebu tako što ćete je obući u lagane materijale poput pamuka, a naročito je važno da on pokrije ruke i noge. Uz to, postarajte se da beba ima šeširić kako bi joj lice i oči bili pokriveni. Na taj način smanjićete rizik za nastanak opekotina i osipa.
– Petnaest minuta do pola sata pre nego što napustite kuću, nanesite na bebinu kožu kremu sa zaštitnim faktorom. To će je zaštititi od jakih zraka i opekotina. Ipak, ukoliko je vaša beba mlađa od šest meseci, ne preterujte s količinom nanete kreme.
– Ako u sedištu za bebu, kolicima ili nosiljci ima dodatnog punjenja, obavezno ga izvadite kako biste sprečili pretopljavanje. Odeća od muslina može pomoći da detetu bude još prijatnije.
– Uvek pri ruci imajte lepezu, mobilni ventilator ili nešto slično što će vam pomoću rashlađivanju.
– Nikada ne ostavljajte bebu samu na nekom toplom mestu, a naročito ne u automobilu. Temperatura toplim danima u automobilu može biti značajno viša nego izvan vozila, što može izazvati toplotnu iscrpljenost deteta, a ovo stanje zahteva hitno medicinsko zbrinjavanje.
– Postarajte se da dete ima dovoljno tečnosti kako bi se izbegla dehidracija. Starije bebe mogu piti kokosovu vodu ili ohlađenu prokuvanu vodu. Izbegavajte napitke i hranu koji izazivaju dijareju ili mogu da izazovu trovanje.