Svaki roditelj za svoje dete želi, pre svega dobro zdravlje, a onda i uvek srećno i nasmejano dečje lice. Kada je pravilna ishrana u pitanju, kod roditelja se često javlja nedoumica. Na umu uvek treba imati da dete svesno i nesvesno radi ono što mu se pokaže. Ali, kako usmeriti decu da poštuju principe pravilne ishrane ako ih sami ne poštujemo?
Foto: Guliver/Thinkstock
Kada je pravilna ishrana u pitanju, lični primer (roditelja) biće najbolja “škola” za naše dete, bez obzira na to što će nas povremeno možda uhvatiti i u ”nedozvoljenim aktivnostima” (grickanje čokolade u neprimerenim satima). Kako se sami odnosimo prema hrani, tako će i naša deca. Nažalost, stvorilo se uverenje da zdrava hrana nije ukusna, a sve “zabranjeno” jeste. “Slatki ili slani grehovi” su takođe dozvoljeni, a uz adekvatnu pripremu ne moraju uvek biti nezdravi. A zašto bi i bili?
Prvi korak ka promeni “loših” navika u ishrani je jasno definisanje motiva i postavljanje cilja. Ovde je to zdravlje roditelja i dece. Da bi se izmene lakše podnosile, potrebno je:
* biti iskren prema sebi i svome detetu,
* napraviti listu dozvoljenih i nedozvoljenih jela i namirnica,
* odrediti vreme kada se ipak mogu konzumirati inače “zabranjeni elementi”.
Dok se i sami ne vratimo na pravi put, možemo se koristiti sledećim trikovima:
Ograničite diskusiju
Nije baš najbolje govoriti o svim dijetama koje upražnjavate ili o izbegavanju određenih namirnica. U protivnom, deca mogu steći izuzetno negativno mišljenje o onome što su radila do tada i otići u drugi ekstrem (anoreksija, bulimija). Pogotovo su osetljive devojčice (a sve je više i dečaka) koje tek ulaze ili su već u pubertetu jer im se dešavaju velike fizičke i mentalne promene. Pojedine negativne komentare povremeno je korisno zadržati za sebe.
Uživajte u momentu, ali umereno
Bez obzira na kojoj ste restriktivnoj ishrani, pokažite svome detetu da još uvek možete uživati u specijalnim momentima, koji doduše ređe, uključuju i ograničenu količinu “zabranjenih šećernih i masnih bombi”. Neće se ništa strašno desiti ako tada “zgrešite” uz polovinu nekada uobičajene porcije slatkiša.
Bebe mlađe od godinu dana nemaju jak imuni sistem koji bi ih zaštitio od bakterija. Zato je važno sterilisati svu opremu za hranjenje, a u to ubrajamo i pumpe za izmlazanje.