03.08.2020 Dete Nega bebe

Najvažniji saveti ZA LETO!

Bazen, reka, more…? Kud god da se uputite, jedan od najvažnijih zadataka biće vam da zaštitite bebu od toplote i sunčevog zračenja

Birajte najviši faktor, ili ostanite kod kuće

Prema važećim preporukama stručnjaka, bebe mlađe od šest meseci ne smeju da budu na direktnom suncu, premda i tada njihova koža mora da bude zaštićena odgovarajućim preparatom. SPF 50+ osnova je za izlazak iz kuće i boravak na otvorenom, uz često ponovno nanošenje na kožu (svaka dva sata).

Unesite dozu zabave

Ako vaš mališan počinje da se buni već pri pomenu na mazanje SPF preparatom, postoji sjajan način da ga privolite na to. Naime, u prodaji su preparati u različitim bojama (s kuglicom) koji su dvostruko korisni – pružaju jasan uvid u pokrivenost kože, a zbog obojenosti, dete će ceo taj proces doživeti kao igru.

Otporni na vodu

Preparati koje koristite treba da budu vodootporni do izvesnog stepena, no ako imate dete koje “ne izlazi iz vode”, onda je potrebno da koristite sredstva s pojačanom vodootpornošću. Ovakvi preparati jačaju zaštitnu barijeru kože deteta i tako sprečavaju iritacije i oštećenja zbog izlaganja hlorisanoj vodi u bazenu ili morskoj vodi. Za ekstrazaštitu mališana, obucite mu specijalni UV zaštitni kostim (SPF 50), koji osigurava pokrivenost celog tela i napravljen je od laganog streč materijala.

Uključite mališana u proces

Ukoliko vaše dete koristi svaku priliku da ispolji svoju samostalnost i želju da sve samo uradi, onda mu to dopustite i kad je reč o nanošenju zaštitnog preparata. Postoje specijalni aplikatori (s kuglicom), koji se lako pune SPF preparatom i lako se koriste, pa dozvolite detetu da se samo namaže (naravno, uz vaš nadzor!).

Dodatna nega

Sve bebe i mališani imaju osetljivu kožu. No, ako vaša beba pati od ekcema, onda je pravilan izbor preparata za kožu od ključnog značaja. U tom slučaju obavezna je upotreba dermatološki testiranih sredstava bez parfemskih materija i konzervansa, a poželjno je da sadrže prirodne materije, kao što su organsko kokosovo ulje i ši puter, radi hidriranja kože.

Brza primena

Uz toliko mnogo zabave na plaži, zaista je pravo umeće nagovoriti mališana da miruje nekoliko sekundi kako biste ga namazali SPF preparatom. Zbog toga su sredstva u spreju pravo rešenje jer obezbeđuju podjednaku pokrivenost i zaštitu kao i kreme, a mnogo brže se nanose, čak i kad je dete u pokretu!

5 saveta za primenu SPF preparata

* Proverite rok trajanja preparata ako je prošlo dosta vremena otkako ste ga poslednji put koristili. Većina ovih sredstava može da traje dve ili tri godine, ali samo pod uslovom da se čuvaju na hladnom i tamnom mestu.

* Svi članovi porodice ponovo treba da utrljavaju SPF preparat svaka dva sata, ili češće. Nakon izlaska iz vode i sušenja peškirom, obavezno ponovo namažite kožu mališana.

* Nanesite SPF preparat na kožu tela minimum 15 minuta pre izlaska na sunce, jer ćete tako osigurati optimalnu apsorpciju zaštitnih sastojaka. Optimalna količina preparata: 2 kašičice za glavu, lice i vrat i 2 kašike za telo.

* Boravak na indirektnom suncu za bebe starije od šest meseci treba da bude što kraći, a u periodu između 11 i 15 sati obavezna je potpuna hladovina.

Ne krećite bez sunčanih naočara!

Deca zaista izgledaju neodoljivo sa sunčanim naočarima, ali one su mnogo više od modnog detalja…

* Izaberite model od čvrstog materijala koji se neće slomiti ukoliko padne na tlo.

* Preporučuju se stakla od polikarbonata, koji je dugotrajan i ne može lako da se ošteti i izgrebe.

* Nemojte mnogo brinuti o tome da li su stakla dovoljno tamna, jer je mnogo važniji UV filter.

* Proverite kvalitet stakla tako što ćete naočare držati u ispruženoj ruci i posmatrati neki predmet u ravnoj liniji. Ukoliko se ravna linija krivi prilikom pomeranja naočara, onda to znači da stakla nisu kvalitetna. U suprotnom, ako linija ostane nedirnuta, staklo je kvalitetno.

* Izaberite naočare čija stakla blokiraju UVA i UVB zrake do 99%, jer je to najbolja zaštita vida vašeg deteta.

* Nabavite dečje naočare koje imaju traku poput naočara za plivanje, čime ćete osigurati zaštitu od perifernog prodora sunčevih zraka, kao i od spadanja i oštećenja.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije