24.09.2015 Rastemo i učimo

Matematika kroz igru za dete od 7 godina

Između sedme i osme godine je vreme da Vaše dete savlada oduzimanje dvocifrenih brojeva, da gleda na sat i da zna da broji novac. Čak bi možda moglo da počne da uči i množenje. Ako detetu na pravi način pokažete da matematiku čine svakodnevne zanimljive stvari, postaće mu zabavna i uživaće da uči, a možda će je i zavoleti. Probajte da mu kroz igru pomognete približite pojmove, koji mu deluju strano.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Kupite svom detetu ručni sat, koji ima kazaljke, arapske brojeve i obeležene minute. Objasnite detetu kako mala kazaljka pokazuje na brojeve, a velika broji minute, koji su predstavljeni malim crticama. Demonstrirajte mu kako, dok velika kazaljka obiđe ceo krug od 60 crtica/minuta, mala se polako pomeri tek na drugi broj/sat.

Periodično ga pitajte koliko je sati. Takođe mu postavljajte pitanja tipa: koliko još minuta trebamo da čekamo tatu, koji treba da dođe tačno u 6 sati popodne? Kad ćemo stići u tržni centar/goste/parkić ako nam do tamo treba 20 minuta? Ovim dete uz vežbu gledanja na sat, a uči i da oduzima i sabira.

Vaše dete je sada spremno da nauči složenije društvene igre. Tablić je jedna od najpopularnijih igara kartama, koje poboljšavaju rayumevanje matamatičkih koncepta kao što su veće i manje, sabiranje, kao i grupisanje po kategorijama.

Pročitajte i… Razvoj dece: Devojčice su vrednije od dečaka?

Igrajte igre poput Monopola gde se broji i koristi lažni papirni novac. Ova igra je interesantna i starijoj deci i roditeljima, pa može biti zabava za celu porodicu.

Dajte svom detetu spisak namirnica i šta koliko košta. Zatim mu odredite budžet za kupovinu i dozvolite da samo isplanira šta će se jesti tog dana za ručak. Ako premaši budžet šta tada može da oduzme? Ako mu ostane para šta može još da kupi? Idite zajedno u prodavnicu i kupite namirnice sa spiska. Ovim će dete vežbati i sabiranje i oduzimanje i malo se uključiti u planiranje svakodnevnih aktivnosti u kući.

Dok se vozite kolima, možete sa detetom igrati igru pogadjanja brojeva. Neka vaše dete izabere broj od 1 do 100. Pokušajte da pogodite koji je broj izabralo, postavljajući pitanja poput: da li je broj veći od 50? Da li je između 20 i 50? Da li je paran, ili neparan? Zatim zamenite uloge i dozvolite detetu da pogađa.

Napravite zajedno sa detetom kolač po receptu. Dozvolite da ono koristi posudu za merenje i vagu i čitajte mu uputstva iz recepta dok to radi. Tako će naučiti šta su zapremina, težina i razlomci.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije