
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošBez obzira na to jeste li se opredelili za privatnu ili državnu pedijatrijsku službu, dete treba redovno voditi na kontrolne preglede. To je jedini način da se na vreme uoče nepravilnosti u razvoju i preduzmu odgovarajuće mere prevencije.
Tokom prve dve godine bebinog života očekuje vas desetak rutinskih pregleda – za neke je zadužena patronažna sestra, a za neke pedijatar. Redovne lekarske kontrole veoma su važne, jer omogućavaju lekaru da prati bebin rast i napredak u redovnim intervalima, a i pomažu mu da stekne opšti utisak o zdravlju vašeg mališana.
Ovi pregledi idealna su prilika da potražite savet u vezi sa vašim detetom i stoga ih nemojte propuštati. Tokom prvih nedelja vašu bebu redovno će pregledati patronažna sestra. Ona vam može pomoći i u slučaju problema s dojenjem i drugim „početnim“ poteškoćama. Cilj tih kratkih poseta jeste provera detetovog razvoja i zdravstvenog stanja. Međutim, redovnije i duže posete pedijatru počinju od prvog meseca bebinog života.
Prvi kontrolni pregled
Vaša prva redovna poseta pedijatru trebalo bi da bude mesec dana nakon izlaska iz porodilišta, a tom prilikom će pedijatar proveriti bebinu visinu i težinu i ponuditi vam savet o nekim manjim oboljenjima ili brigama koje imate.
S obzirom na to da ste u fazi u kojoj se još uvek navikavate na život sa bebom, „rezervišite“ dovoljno vremena za ovaj pregled. Ponesite sve potrebne stvari sa sobom kako bi vaša beba bila utopljena, sita i zadovoljna. Obavezno ponesite i primerak bebine otpusne liste iz porodilišta, kao i njenu zdravstvenu knjižicu.
Na ovom pregledu možete očekivati sledeće:
Pripremite odgovore
Tokom prvog kontrolnog pregleda, lekar bi trebalo da vam postavi određena pitanja, pa ne bi bilo loše da se unapred spremite odgovore na njih:
Recite glasno šta vas muči!
Novopečeni roditelji uvek imaju pitanja. Nemojte biti stidljivi pred svojim lekarom – on želi da vam pomogne. Ako se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na vas, podelite to sa pedijatrom. Ne kaže se uzalud „bolje sprečiti, nego lečiti“!
Autor: Life Content
Gužve na Pedijatrijskom odeljenju Doma zdravlja „Novi Sad” uobičajene su za ovo doba godine, ali epidemije gripa nema, tvrde iz Doma zdravlja. [...
pročitaj jošNađite način da objasnite najmlađima da su im naočare neohodne, da će se bez njih vid pogoršavati i da ih mnoge osobe nose, možda i njihovi ido...
pročitaj jošU novije vreme u medijima se moglo čuti i pročitati puno kontroverznih stavova o vakcinama. Pored rezervi i sumnjičavosti prema vakcini protiv novo...
pročitaj još