Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošRazrokost (strabizam) je anomalija položaja očiju, pri čemu oba oka nisu usmerena na istu tačku zbog slabosti mišića i nerava koji ih kontrolišu. Razrokost se javlja kod dva do tri procenta dece. Ponekada mozak počne da ignoriše informacije iz ugroženog oka, zbog čega slabi ili postaje „lenjo“.
Koji su znaci?
Kod beba mlađih od tri meseca, nije neobično da oči „odlutaju“ ka spoljašnjoj, ili unutrašnjoj strani. Međutim, bilo koja naznaka strabizma nakon trećeg meseca života treba da se proveri kod lekara.
Inače, strabizam se proverava kod beba odmah nakon rođenja, kao i na redovnoj kontroli između šeste i osme nedelje života. Roditelji često primete razrokost na fotografiji ili kada se svetlost uperi u oči bebe.
Ukoliko primetite da nešto nije u redu sa očima vaše bebe, obavezno to spomenite pedijatru.
Kako se leči?
Zavoj: Ukoliko se ugroženo oko ulenji, lekar će verovatno odrediti stavljanje zavoja (flastera) na jače oko, što bi trebalo da stimuliše rad slabijeg.
Naočare: Ukoliko je slabost oka uzrokovana defektom vida, onda će lekar možda odrediti nošenje naočara zbog pravilnog razvoja ove funkcije.
Operacija: Ponekada je neophodno da se izvede operacija kojom se zatežu mišići oko ugroženog oka.
Autor: Life Content
Prvi konsultativni pregledi novorođenčadi kod pedijatra započinju čim beba napuni mesec dana. Ovi pregledi veoma su važni. Oni su prava prilika da ...
pročitaj jošSve bebice su slatke, mirišljave, meke i neodoljive. Ali, svaka od njih je, pre svega, ličnost za sebe. Nudimo vam pet tipova beba, a vi otkrijte u...
pročitaj jošNađite način da objasnite najmlađima da su im naočare neohodne, da će se bez njih vid pogoršavati i da ih mnoge osobe nose, možda i njihovi ido...
pročitaj još