Immunotrofina d, snažna podrška krajnicima u dečijem uzrastu
Infekcije gornjih disajnih puteva u dečijem uzrastu počinju kao infekcije nosa i mogu se prošititi na okolne strukture kao što su adenoidne veg...
pročitaj jošUpala krajnika je često oboljenje i pogađa i decu i odrasle. Međutim, to ne znači nužno i vađenje krajnika. Upala krajnika je izlečiva. Evo kako da je prepoznate.
Upala krajnika ili tonzilitis je zapaljenje limfnih čvorova u obliku badem koje možete videti da „vise“ sa obe strane zadnjeg dela grla. Krajnici čiste klice u grlu. Međutim, ako su virusi ili bakterije prejaku, to može dovesti do oticanja krajnika i otežanog gutanja.
Simptomi upale krajnika su lako prepoznatljivi. Oni uključuju:
Mnoge druge infekcije grla mogu izazvati slične simptome, zbog toga je važno da lekar pregleda vaše dete kako bi postavio pravu dijagnozu.
Lekar će pregledati ustva vašeg deteta da vidi da li su krajnici crveni i upaljeni i da li na krajnicima ima belih mrlja ili gnoja. Doktor će takođe verovatno opipati ispod vilice i na vratu da su limfne žlezde vašeg deteta otečene. Kao i krajnici, limfne žlezde su deo imunog sistema i mogu se upaliti kad je infekcija prisutna.
U zavisnosti od toga šta lekar uoči tokom pregleda, može se uzeti kultura grla da bi se isključile streptokoke jer su one čest uzrok upale krajnika. Čekanje rezultata može potrajati dan ili dva. Ako je ovo uzrokovalo upalu krajnika, onda se leči pomoću antibiotika.
Bez obzira da li je infekcija bakterijska ili virusna, preporučljivo je da dete držite kod kuće dok se ne bude osećalo bolje. Pobrinite se da odmara, a evo i nekoliko dodatnih stvari koje možete da učinite:
Tonzilitis je česta bolest u detinjstvu i obično nije razlog za brigu. Ipak, veoma je važno da se ne zanemaruje i da se leči. Infekcija streptokokama koja se ne leči može napredovati i formirati apsces. To znači nakupljanje gnoja između krajnika i okolnog tkiva koje može izazvati jako oticanje i finalno dovesti do problema sa srcem. Dete takođe može da dehidrira.
Najverovatnije ne. Ranije se vađenje krajnika (tonzilektomija) češće obavljalo. Međutim, lekari su prepoznali da krajnici igraju ulogu u filtriranju štetnih bakterija i virusa. Danas se vađenje radi samo kada krajnici predstavljaju hronični problem. Vađenje krajnika se preporučuje deci koja:
Operacija se obično radi ambulantno, tako da bi dete trebalo da ostane samo dva do četiri sata nakon operacije, ali ne i preko noći. Dete kom se vade krajnici ne sme da jede ili pije ništa (ni vodu) oko 12 pre operacije. To je zbog toga što ako ima nešto u stomaku, dete bi moglo to da povrati pod anestezijom što može biti opasno.
Operacija se radi pod anestezijom. Hirurg uklanja krajnike kroz usta vašeg deteta bez ikakvih posekotina na koži. Postupak traje oko 30 do 45 minuta. Vaše dete će dobiti intravenozne rečnosti tokom i posle operacije.
Oporavak od operacije je veoma bolan, stoga će vaše dete boleti grlo, a vrlo moguće i uši. Lekar može prepisati lekove za bolove, ali većina lekara ne preporučuje ibuprofen nakon vađenja krajnika jer povećava potencijal za krvarenje.
Takođe, dete treba da odmara i da pije puno tečnosti. Dete će se verovatno osećati bolje nakon nekoliko dana, ali potpuni oporavak može trajati nedelju ili dve. Neko vreme će dete možda biti podložno infekciji, pa se potrudite da dete nema kontakt sa bolesnim ljudima. Obratite pažnju i na sledeće znakove komplikacija i u tom slučaju se obratite lekaru:
Prva 24 sata nakon operacije, dete treba da hranite čistim tečnostima kao što su topla supa, voda, sok od jabuke i ledi. Takođe, sladoled se preporučuje, pire krompir, puding i jogurt. Izbegavajte gazirana piće i kisele sokove jer će to iritirati ranu vašeg deteta. Posle četvrtog dana, vaše dete će moći da jede redovno, ali bi bilo dobro da dete izbegava čips, sirovo povrće i hranu koja grebe dok ne isteknu dve nedelje.
Ako je vaše dete podložno bolovima u grlu, njegovo održavanje može izgledati kao stalna bitka. Često pranje ruku i nedeljenje pribora za jelo i piće sa drugima može značajno smanjiti broj infekcija koje dete dobija. Pojačajte imunitet koliko god možete.
Dakle upala krajnika je bolna, ali nije preterano zabrinjavajuća ako se ne zanemaruje. Veoma je važno da dete uprkos bolnom grlu pije dosta vode kako ne bi dehidriralo. Budite tu za njega, trebaće mu dosta odmora, naročito ako bude moralo i na operaciju.
Lečiti dete na svoju ruku ponekad može biti jako opasno. Evo koje lekove ne biste smeli da dajete mališanima mlađim od tri godine... [caption id...
pročitaj jošDeca su sklona bolestima koje ne srećemo često zbog odraslih osoba. Da bi smo vam pomogli da se bolje suočite sa potencijalnim problemima sa kojima...
pročitaj jošPostoje poremećaji o kojima se nerado priča, od kojih se ne umire, ali sa kojima se teško živi. Upravo je takav slučaj sa autizmom, koji je posledn...
pročitaj još