Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošRotavirus se najčešće javlja kod dece starosti jedne godine, ali je moguć i kod starije dece, kod beba koje mame ne doje. Deluje na površinske ćelije creva, odnosno crevnu sluznicu i u potpunosti onemogućava varenje.
Prenosi kontaktom sa bolesnim detetom, najčešće prljavim rukama ili nesterilisanim bočicama i cuclama. Do sada je karakterisan kao „zimski virus“, ali po svemu sudeći, može da se razvija i kada su prolećne temperature.
Najčešći simptomi rotavirusa su povraćanje i proliv, zato što virus napada želudac i creva. Osoba koja oboli od ovog virusa obično ima više od deset prolivastih, vodenastih stolica dnevno. Važno je, naročito kod dece, lečenje početi na vreme kako bi se sprečila dehidratacija i gubitak elektrolita iz organizma.
Da bi se virus dijagnostifikovao potrebno je uraditi laboratorijski pregled stolice na rotavirus.
Lečenje se započinje unosom dosta tečnosti, kako bi se sprečila dehidratacija. Što je dete mlađe, verovatnije je da će mu biti potrebna infuzija kako bi se tečnost nadoknadila – zbog toga bebe sa ovim virusom često ostaju u bolnici nekoliko dana, ali ubrzo nakon toga se uspešno oporavljaju jer se štećena sluznica na crevima brzo obnavlja.
Nešto starije bebe čiji je organizam malo otporniji, mogu da prebole virus samo nadoknadom tečnosti uz odgovarajuće rastvore, koje treba piti češće, ali po malo.
U lečenju ove crevne infekcije korekcija ishrane je takođe važna. Zbog određenih supstanci, majčino mleko je najbolji lek, ali ako iz nekih razloga dojenje nije moguće, pomoći će adaptirane mlečne formule bez mlečnog šećera.
Kod ovih infekcija nikako ne bi trebalo davati deci proizvode sa mlečnim šećerom, jer će oni samo pogoršati dijareju zbog nemogućnosti želuca da ga normalno svari.
Komplikacije do kojih može doći kod dece koja imaju ovu crevnu infekciju su gubitak tečnosti i važnih elektrolita, kao što su soli i minerali. Međutim, do ovih komplikacije može doći samo ako se bolest ne dijagnostifikuje na vreme ili ako lečenje ne počne odmah nakon dijagnostifikovanja rotavirusa.
Rotavirusna infekcija može da se spreči održavanjem higijene, kako bi se sprečilo širenje virusa. Dojenje je takođe efikasno u sprečavanju ove crevne infekcije.
U nekim razvijenijim zemljama kao što je SAD, vakcinacija dece pokazala se efikasnom, ali kod nas te vakcine još uvek ne postoje.
Izvor: mondo.rs
Drvene igračke su sjajne za bebe i malu decu, kvalitentije su i ekološki prihvatljivije od plastičnih igračaka. Ali kako se čiste drvene igračke? ...
pročitaj jošNoćni terori su česta pojava kod dece. Po statistici javljaju se kod 15% dece. Iako su najčešći u uzrastu od 2 do 6 godina, mogu se pojaviti bi...
pročitaj jošKandida kod dece može da predstavlja veliki problem. Zato je neophodno da se mališanu ojača imunitet pravilnom ishranom i izbace namirnice koje pog...
pročitaj još