
Društvene mreže povezane sa razvojem mentalnih oboljenja kod dece
Zvanični podaci Kancelarije za nacionalnu statistiku pokazali su da su deca koja provode više od tri sata dnevno na društvenim mrežama u duplo veće...
pročitaj jošPrema preporuci Svetske zdravstvene organizacije deca mlađa od 12 godina ne bi trebalo da koriste mobilni telefon. Međutim, odluku o tome da li ćete svom detetu, koje još nije napunilo 12 godina to dopustiti, možete doneti samo vi, jer ga najbolje poznajete.
Roditelji mogu da procene da li je mladi član porodice dovoljno zreo i da li ume da vodi računa o svojim stvarima, posebno kada je reč o pametnim telefonima, koji nisu jeftina igračka.
Ukoliko mu se dešava da gubi i zaboravlja sitnice, odložite kupovinu najnovijeg uređaja. Ali, kako detetu objasniti da još nije vreme za to, kada toliko insistira?
Razgovarajte sa njim o svim rizicima korišćenja ovakvih telefona, o štetnom zračenju, mogućnosti da ga neko ukrade, opasnostima nekontrolisanog korišćenja interneta…
Isključite s vremena na vreme svoj mobilni, laptop ili tablet. Teško da će vama vaš osmogodišnjak ili desetogodišnjak poverovati kada mu govorite o opasnostima interneta, ako i sami ne „silazite“ sa mreže!
Zato, odredite vreme kada je svim ukućanima, pa i vama, zabranjeno korišćenje moderne tehnologije, telefona, kompjutera i televizora, makar na 30 minuta. Iskoristite za pričanje, uživanje, igranje društvenih igara, čitanje knjige. Pokažite svom mališanu da postoje i drugi načini zabave.
Izvor: novosti.rs
Tokom letnjih dana veoma je važno da odeća vašeg deteta bude udobna i lepa, ali još je važnije da bude prozračna i da ga štiti od jakih sunčevih zr...
pročitaj jošIako nam se čini da mališani žive bezbrižno i nemaju nikakvih problema ipak se mogu naći pod pritiskom i biti nesrećni, najčešće zbog odnosa sa dru...
pročitaj jošDoktorka Olivera Lukač objašnjva kako treba održavati higijenu usta novorođenčadi, a kasnije odojčadi, jednogodišnjaka i starijih mališana.
pročitaj još