Beba stiže: Šta kupiti, a šta pozajmiti?
Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi. Posebno zabrinjava podatak da se mladi sve kasnije odlučuju za proširenje porodice zbog...
pročitaj još
Na kraju krajeva – nije ta cucla ni tako loša kao što se priča! Zapravo, sisanje dude ponekad je i preporučljivo za pravilan razvoj vašeg mališana…
Sigurno ste bar nekad do sada, pogotovo ako imate bebu u kući, čuli nekoliko negativnih stvari o cucli – da uništava (deformiše) bebine zubiće, otežava dojenje i da stvara zavisnost. Međutim, možete slobodno da odahnete. Sisanje dude ne samo što nije štetno, već ono može da bude i izuzetno korisno za vaše mezimče. Kroz postojeće predrasude, koje se mogu čuti kada je reč o cucli, predočićemo vam šta je prava istina.
Predrasuda: Cucla je potpuno nepotrebna
Istina: Bebama, posebno onim tek rođenim, neophodno je mnogo pažnje i nežnosti, naročito kada su umorne, kada im je dosadno ili kada pokušavaju da se priviknu na novonastalu situaciju. Kada iscrpite sva sredstva i taktike smirivanja – ljuljanje, nosanje u rukama, pevušenje, igra zvečkom i sl. – ne pomogne li, ponudite mu cuclu kao krajnje rešenje. Izaberite cuclu anatomskog oblika.
Predrasuda: Beba neće moći da raspozna šta je bradavica na dojci, a šta cucla
Istina: Bebe su definitivno pametnije nego što se veruje da jesu. One uvek raspoznaju plastičnu dudu, za razliku od majčine bradavice, mada je uvek bolje da sačekate da beba napuni najmanje mesec dana pre nego što joj ponudite cuclu. Kada je vreme za obrok, beba će nepogrešivo tražiti bradavicu a ne cuclu! Što se tiče mišljenja da cucla predstavlja barijeru za dojenje, to jednostavno nije tačno, kažu stručnjaci.
Predrasuda: Cucla će uništiti bebine zubiće
Istina: Sve zavisi od frekventnosti, intenziteta i dužine perioda upotrebe cucle. Ukoliko beba sisa cuclu tek povremeno i samo do svog prvog rođendana, ova navika najverovatnije neće ostaviti nikakve posledice na njene zubiće. Međutim, ako se beba ne odvaja od cucle, i koristi je dugo vremena i nakon navršene prve godine života, onda postoji realna opasnost od oštećenja zuba: nepotpuno izrastanje, izrastanje ukoso ili dubok zagrižaj (istureni prednji zubi).
Predrasuda: Deca se teško odvikavaju od cucle
Istina: Zapravo, bebe se same odvikavaju od dude, obično između oko desetog meseca života, kada počinju da puze i postaju zainteresovanije za mnoge druge stvari koje im u tom periodu postaju zanimljivije jer mogu da ih uhvate i opipaju. Čim vaša beba izgubi interesovanje za cuclu, nemojte joj je više nuditi osim kada treba da spava. Međutim, do druge godine života dete bi trebalo u potpunosti da izbaci korišćenje dude.
Predrasuda: Bebe koje vole dudu sklonije su infekcijama uha
Istina: Postoji delić istine u ovoj tvrdnji. Sisanjem beba može da povuče tečnost iz grla i „transportuje“ je u srednje uho, što uvećava opasnost od pojave bakterijskih infekcija. Prema drugoj teoriji, bebe se inficiraju kada zagađenu cuclu stave u usta. Upravo zbog toga, morate voditi računa da cucla bude savršeno čista, kao i da posebno budete oprezni ako vaše dete ide u jaslice (obdanište) gde deca imaju zajedničke tuđe igračke, a često se desi da u igri razmene i cucle, a tako se najlakše prenose i bakterije.
3 zlatna pravila o cuclama
* Perite cucle vodom i sapunom bar jednom dnevno ili svaki put kada procenite da se zaprljala ili kada padne na pod.
* Nikada nemojte da vežete dugačku traku za cuclu, a potom da je stavite bebi oko vrata, ruke ili da je zavežete za krevetac jer na taj način možete da ugrozite život svoje bebe.
* Bacite cuclu ukoliko je odslužila svoje, ako je zaprljana toliko da ne može da se opere ili je oštećena na bilo koji drugi način (probušena, ako su joj se odlomili delovi i sl.) Menjajte je svaka dva meseca ili češće ako je vaša beba energično žvaće pa je na taj način brže uništava.
Koji su preduslovi za brzo uspavljivanje i zdrav san deteta i da li bi roditelji trebalo da uspavljuju decu, otkriva Tomislav Kuljiš, terapeut i au...
pročitaj jošBebe su rođeni šarmeri: one imaju svoju ličnost i karakter od rođenja, koji vremenom sve više dolazi do izražaja. Neke su više plačljive, neke manj...
pročitaj jošPogrešno je misliti da sa bebom, koja još uvek nije savladala veštinu govora, nije moguće razgovarati. Zapamtite, neverbalna komunikacija važna je ...
pročitaj još