Koliko beba treba da spava preko dana?
Stručnjaci se slažu da je dnevno spavanje važno za pravilan razvoj deteta, ali pod uslovom da se dešava u pravo vreme. Ako dete zaspi pre...
pročitaj jošSindrom ravne glave pogađa jednu od pet beba. Međutim, to je prirodno stanje koje se uglavnom reši samo od sebe i nije razlog za brigu. Evo o čemu se radi.
Naziv ovog stanja zvuči gore nego što zaista jeste. To je uobičajeno stanje i uglavnom nema razloga za brigu. Lekari savetuju da beba spava na leđima zbog sindroma iznenadne smrtne odojčadi (SIDS). Međutim, to može da doprinese tome da glava vaše bebe bude ravna, što je svakako manja briga. Postoje dve vrste ovog sindroma:
Male bebe imaju veoma meku i savitljivu lobanju. To znači da se ona može izmeniti u drugačiji oblik ako postoji stalni pritisak na deo glave. Evo šta još može dovesti do toga:
Sindrom ravne glave može varirati od jedva vidljive do očigledne. Iako deluje zabrinjavajuće, to ni na koji način ne utiče na rast lobanje ili mozga. U većini slučajeva, treba pustiti da vreme odradi svoje.
Ako vas zabrinjava izgleda vaše bebe, svakako možete otići kod lekara da se konsultujete i da vam predloži nekoliko stvari koje mogu pomoći. Glava vaše bebe će prirodno početi da se zaokružuje kako bude rasla i kako se bude kretala. Ali možete pokušati nekoliko stvari da biste skinuli pritisak sa ravnog dela vaše bebe.
Može proći nekoliko meseci pre nego što primetite poboljšanje u obliku glave vaše bebe. Kada ona napuni godinu ili dve, ravan deo glave će biti jedva primetan. Postoje kacige i trake za glavu koji su dizajnirani za poboljšanje sindroma ravne glave. međutim ovi proizvodi su skupi, a nije utvrđeno da rade.
Srećom, nema dugoročnih posledica kada je ovaj sindrom u pitanju, kao ni drugih simptoma sem izgleda. Jako retko se dešava da abnormalni oblik glave nagoveštava problem preranog spajanja kostiju lobanje poznato i kao kraniosinostoza.
U svakom slučaju, ako ste zabrinuti, konsultacija sa lekarom neće škoditi, ali nemojte previše da brinete. Verovatno će se ovo stanje izlečiti samo od sebe, a uz vašu malu pomoć to može biti nešto ranije nego inače.
Stručnjaci se slažu da je dnevno spavanje važno za pravilan razvoj deteta, ali pod uslovom da se dešava u pravo vreme. Ako dete zaspi pre...
pročitaj jošPomozite svom mališanu da što lakše prebrodi ovu fazu. Za vas smo odabrali najbolje savete stručnjaka i iskusnih mama! [caption id="attachment_1...
pročitaj jošBeba sasvim sama i bez podupiranja, pravilno sedi u proseku sa osam meseci. [caption id="attachment_100272" align="alignnone" width="640"] Foto...
pročitaj još