
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošOsip od pelena i ostale kožne iritacije kod beba su česte jer im je koža vrlo osetljiva.
Kako sprečiti i ublažiti osip od pelena?
Uzrok
Najčešći uzrok pelenskog osipa je – mokra pelena. Ako je bebina koža dugo natopljena mokraćom, postaje oštećena i sklona iritaciji. Osip se može pojaviti vrlo brzo i najčešće pogađa decu u uzrastu od osam do deset meseci.
Kako sprečiti?
Najbolji način da sprečite osip je da promenite pelenu čim shvatite da je beba piškila. Dobro je i izbegavati vlažne maramice koje sadrže hemikalije koje doprinose, a ponekad čak i stvaraju iritacije.
Bebinu guzu radije čistite vatom koju ćete namočiti u običnu vodu. Koristite i kremu za guzu bez parfema, ili apotekarsku mast.
Šta raditi kada se osip pojavi?
Ako bebina guza postane crvena i upaljena, iritirani deo tela trebalo bi da ostane suv, zato stavljajte debeli sloj kreme za bebinu guzu.
Svaki put posle pranja, dobro obrišite i osušite predeo koji je obuhvaćen pelenama. Ostavite bebu neko vreme bez pelene da se guza „proluftira“. Vašem mališanu će to biti veliko olakšanje.
Što ako se osip nikako ne povlači?
Ako se dobro tretira, osip bi trebalo da se povuče za nekoliko dana. Ukoliko se to ne dogodi, ili ako se još širi i pogoršava, posetite lekara. Pelenski osip ponekad može ličiti na gljivičnu infekciju, koja izgleda nešto agresivnije.
Izvor: Life Content
Povijanje bebe (swaddling) je tradicionalna metoda koja tek rođenim bebicama pomaže da se smire i osećaju sigurnije. Evo kako da u samo nekoliko ko...
pročitaj jošKoža novorođenčeta podložnija je negativnim uticajima veštačkih agenasa od kože odraslih. Zato je rizik od sistemskog trovanja mnogo veći kod novor...
pročitaj jošSigurno ste se pitali da li bebine uši možete da čistite štapićima za uši koje i vi koristite, i ako ne smete, kako onda da ih očistite? Nik...
pročitaj još