Kako da zaštite dete od hladnoće?
Sa bebama koje su se rodile zimi treba biti malo oprezniji i treba sačekati sa izlascima dok beba ne napuni mesec dana. Dužinu boravka treba postep...
pročitaj jošZa razliku od modrica, mongolske fleke se javljaju po rođenju deteta i ne menjaju svoju boju ili oblik. Nisu zabrinjavajuće ali saznajte kada će nestati i da li ih treba lečiti.
Plavo-sive fleke koje podsećaju na odrice mogu se pojaviti kao jedna velika mrlja na bebinoj koži ili nekoliko manjih fleka. Nemaju poseban oblik, niti izbočine i ne izazivaju bebi probleme, tako da nije potrebno lečenje. Roditelji bi trebalo da izbegavaju upotrebu krema ili lekova (bez konsultacije sa lekarom) u nadi da će smanjiti pojavu mongolskih fleka jer verovatno neće delovati i mogu prouzrokovati više štete nego koristi.
Fleke koje liče na modrice se obično javljaju na zadnjici i leđima, ali se zapravo mogu pojaviti bilo gde. Mnoge bebe će ih imati na nogama, ramenima, rukama, a ponekad i na licu. Što se tiče veličine, neke tačke mogu biti male i do nekoliko milimetara, dok druge mogu biti do 10 centimetara ili više. Prisutne su i kod dovojčica i kod dečaka.
Smatra se da se plavo-sive mrlje pojavljuju tokom trudnoće dok se fetus razvija. Ćelije u koži koje proizvode i sadrže pigment koji se zove melanin nazivaju se melanociti. Melanociti su prisutni u dermisu (srednjem sloju kože) embriona već u desetoj nedelji. Ovi melanociti se kreću u epidermis (gornji sloj kože) oko 11 do 14 nedelje. U dermalnom sloju kože do 20. nedelje ne bi trebalo da ostane melanocita. Ali u slučaju mongolskih fleka, iz nepoznatih razloga, melanociti ostaju u dermisu i aktivno proizvode melanin, što rezultira tamnijim pigmentom.
Sigurno se pitate da li će ove fleke u boji modrica na bebinoj koži nestati. Dobra vest je da u najvećem broju slučajeva fleke same od sebe izblede i povuku se do šeste godine deteta. Retko se plavo-sive mrlje zadržavaju u odraslom dobu.
Iako se u početku plavo-sive mrlje mogu pomešati sa modricama, važno je napomenuti da prave modrice menjaju svoju boju i veličinu u roku od nekoliko dana, dok plavo-sive mrlje ostaju iste. Pogledajte i: Izbočina na bebinoj glavi: Da li treba da se brinem?
Sa bebama koje su se rodile zimi treba biti malo oprezniji i treba sačekati sa izlascima dok beba ne napuni mesec dana. Dužinu boravka treba postep...
pročitaj jošSvaka mama zna da trljanje očiju znači da je beba spremna za san, ali sigurno niste znali zbog čega je baš trljanje očiju signal za pospanost... ...
pročitaj jošRoditelji se stalno preispituju da li su svojoj deci pružili sve ono što im je potrebno, posebno kada je reč o pravilnoj nezi i zdravlju mališa...
pročitaj još