Mališani neretko stavljaju igračke u usta, zbog čega je neophodno da one budu čiste. Saznajte koliko često i na koji način treba prati igračke od pliša, drveta, plastike?
Foto: Thinkstock
Za brzo i efektivno čišćenje, najbolje je da sa sobom uvek imate vlažne maramice. One su odlične kao privremeno rešenje, ali za detaljno čišćenje napravite smesu od tople vode i blagog deterdženta ili koristite specijalni sprej za dezinfekciju i dobro očistite igračke.
„Na igračkama se nalaze grinje i plesni koje mogu da prouzrokuju alergije, zatim prašina i razni mikroorganizmi koji mogu dovesti do respiratornih i stomačnih infekcija“, objašnjava pedijatar Milica Kotlajić.
Osim što je veoma važno da igračke budu napravljene od netoksičnih materijala, obratite pažnju i na to da materijal od koga je napravljena igračka može lako da se pere.
„Igračke kojima se dete igra u kući treba prati jednom nedeljno ili ređe ako se njom igra samo u krevecu ili ogradici i ona ne pada na pod. Igračku operite i kada se njom igralo drugo dete koje vam je došlo u posetu, pogotovo ako to dete ima bilo kakve simptome bolesti ili ako znate da je nedavno bilo bolesno. Igračke perite i češće kada se vaše dete oporavlja od prehlade ili neke druge infektivne bolesti“, navodi pedijatar.
Izvor: Blic Žena