
Maniri za stolom: Naučite dete da su važni
U zavisnosti od uzrasta vašeg mališana, jednostavni maniri za stolom mogu da se savladaju ali im je ipak potrebna vaša pomoć da ih nauče. Otkrivamo...
pročitaj jošPristojnost i učtivost danas se retko viđaju. Nemojte dozvoliti da vaše dete postane bahato i nepristojno, već ga vaspitajte od malih nogu.
Svedoci smo vremena u kojem caruju rijaliti programi u kojima se gledaocima svakodnevno servira bahato i nepristojno ponašanje pojedinaca. Nažalost, neprimereni programi emituju se u vreme kada ih i mališani mogu videti, pa nije čudno što im uzorima postaju osobe koje to ničim ne zaslužuju.
Umesto „Kockice“, „Nevena“, „TV zabavnika“ i sličnih korisnih i edukativnih dečjih emisija, naša deca odrastaju uz neprimerene sadržaje u kojima vladajuju kič, psovke, nasilje, javno konzumiranje alkoholnih pića i drugi oblici nepristojnog ponašanja.
25 pravila lepog ponašanja:
Pravilo 1: Kada nešto tražiš, obavezno upotrebi reč „molim“.
Pravilo 2: Kada dobiješ to što si tražio, obavezno se zahvali rečju „hvala“.
Pravilo 3: Nikada ne upadaj u reč odraslima, osim u slučaju da je reč o nečem hitnom. Roditelji će ti se sami obratiti čim završe s razgovorom.
Pravilo 4: Ukoliko nešto hitno želiš da saopštiš odraslima, a oni razgovaraju, prvo izgovori reč „izvinite“, pa tek onda reci ono zbog čega si ih prekinuo.
Pravilo 5: Ako nisi siguran da nešto smeš da učiniš, a silno bi želeo, prvo upitaj mamu ili tatu za dozvolu. Kasnije nećeš morati da slušaš grdnju niti da se izvinjavaš.
Pravilo 6: Ako ti se nešto ne dopada, zadrži to za sebe ili podeli sa svojim drugarima, što dalje od ušiju odraslih. Osim toga, nikada ne komentariši nečiji fizički izgled, osim u slučaju da želiš nekome da udeliš kompliment.
Pravilo 7: Ako te neko upita kako si, učtivo mu odgovori, i obavezno uzvrati istim pitanjem.
Pravilo 8: Ako boraviš u poseti kod drugara, obavezno se zahvali njegovim roditeljima na sokiću, keksu i vremenu koje si proveo u njihovom domu.
Pravilo 9: Zatvorena vrata ne otvaraj pre nego što si pokucao na njih. A kada pokucaš, prvo sačekaj da ti se odgovori, pa tek onda povuci kvaku.
Pravilo 10: Kada nekoga zoveš telefonom, prvo se predstavi, pa tek onda traži osobu s kojom želiš da razgovaraš.
Pravilo 11: Zahvali se na svakom poklonu koji dobiješ, makar on bio i nevažna sitnica.
Pravilo 12: Čak iako si čuo ružne reči od drugara u vrtiću, znaj da se one ne smeju koristiti.
Pravilo 13: Ne ismevaj nikoga! Zadirkivanje drugih zbog povelikog nosa, naočara ili klempavih ušiju pokazuje tvoju slabost. Pomisli kako bi tebi bilo da si na mestu deteta koje ismevaju.
Pravilo 14: Ako ti je dosadno na nečijem rođendanu ili smatraš da pozorišna predstava nije zanimljiva, ne pokazuj to i priseti se da je neko u to uložio mnogo truda.
Pravilo 15: Ako slučajno naletiš na nekoga, obavezno izgovori reč „oprostite“.
Pravilo 16: Kada kijaš ili kašlješ, obavezno prekrij usta rukom ili maramicom. Ne kopaj nos u javnosti – to smeš da činiš samo u svojoj sobi.
Pravilo 17: Svaki put kada izađeš kroz vrata, osvrni se i pogledaj ide li neko za tobom. U tom slučaju, pridrži vrata.
Pravilo 18: Kada god si u prilici, ponudi ukućanima svoju pomoć. Ako ti se zahvale i kažu da im nije potrebna, znaj da im je bilo drago što si se ponudio.
Pravilo 19: Ako te neko od odraslih zamoli za uslugu, učini to bez gunđanja i prevrtanja očima. Ako se tako ponašaš prema drugima, i oni će se na isti način ponašati prema tebi.
Pravilo 20: Ukoliko ti neko pomogne u nečemu, obavezno mu se zahvali.
Pravilo 21: Lepo se ponašaj za stolom. Vodi računa kako koristiš pribor za jelo, ne mljackaj, ne srči i ne pričaj dok jedeš. Ako nisi siguran kako se koristi pribor za jelo, zamoli roditelje da ti pokažu.
Pravilo 22: Salvetu raširi preko kolena i njome po potrebi obriši usta.
Pravilo 23: Ne naginji se preko stola pokušavajući nešto da dohvatiš, već zamoli da ti željenu stvar dodaju.
Pravilo 24: Ne urlaj i ne dovikuj se na javnom mestu! Zamisli samo kakva bi buka vladala na ulici kada bi se svi tako ponašali.
Pravilo 25: Ako se neko ponaša suprotno ovim pravilima, ne kopiraj njegovo ponašanje. Ili još bolje, ne primećuj ga.
Autor: Life Content
Mnoga deca uzrasta od jedne do tri godine prolaze kroz fazu ujedanja druge dece ili odraslih osoba. Postoje brojni razlozi zašto to dete radi, ugla...
pročitaj jošPogledajte pet korisnih saveta koji će vam olakšati slatke muke koje zadaje podizanje vaših mališana. [caption id="attachment_93659" align="alig...
pročitaj jošKada vas klinci izluđuju, a vama je teško da ostanete pribrani, pokušajte sa ovih nekoliko trikova koje će sačuvati vaše živce. [caption id="att...
pročitaj još