30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošU slučaju intolerancije na hranu događa se zakasnela patološka reakcija, moguće i nakon dva dana, a pojavljuje se niz simptoma u jednom ili više organa i organskih sistema.
„Bol“ može biti tek pogrešno protumačeni osećaj nelagode bilo kog tipa, fizički ili emocionalni, ali stvarna bol, poruka je organizma koja ukazuje na problem. Žali li se vaše dete učestalo te se uz bolove pojavljuju i drugi neuobičajeni simptomi svakako je bolje proveriti zdravstveno stanje deteta. Učestala bol u trbuhu ili bol koja se ponavlja periodično, može ukazivati na intoleranciju na hranu, ali može biti i simptom težeg hroničnog oboljenja.
Intolerancija na hranu naziva se medicinski nealergijska preosetljivost na hranu. U slučaju intolerancije događa se zakasnjela patološka reakcija, moguće i nakon dva dana, a pojavljuje se niz simptoma u jednom ili više organa i organskih sistema. Simptomi se mogu uočiti na koži, u disajnom sistemu, u probavnom sustavu, mogu biti neurološki, psihološki, a simptom intolerancije može biti i gojaznost, natečenost zglobova, artritis i drugo.
Testom intolerancije utvrđuju se kategorije intolerancije, odnosno tolerancije, te se nakon inicijalne faze lečenja preporučuje izbegavanje namirnica visokog stepena intolerancije.
Uzrok boli kod deteta moraćete utvrditi s doktorom. Zapadna medicina nudi dijagnostičke preglede koje će, u zavisnosti od simptomima, predložiti specijalista gastroenterolog i/ili endokrinolog. U slučaju intolerancije ili alergije sami možete primetiti da se bol ponavlja u razmacima zavisno od namirnice koju dete konzumira.
Možete primetiti nadutost, neuobičajene promene u stolici, umor, glavobolju, pojačani rad sinusa i slično te ih povezati sa situacijom. Kako bi dijagnoza konačno bila utvrđena, namirnice koje povezujete sa simptomima ne bi smeli samoinicijativno eliminisati iz ishrane.
Sindrom propusnih creva, sindrom iritabilnih creva, disbioza – prekomerna prisutnost gljivica i štetnih crevnih bakterija u odnosu na one korisne, intolerancija na hranu i slično, ne dijagnostikuje se rutinski u sistemu zapadne medicine. Dijagnostički pregledi u tom smislu, vrlo su agresivni i skupi te stoga moraju biti, sa sigurnošću, opravdani.
Za utvrđivanje intolerancije na hranu na tržištu se nudi mnogo pregleda, a kvalitetu rezultata najčešće možete proceniti cenom pretrage. Najpreciznije testiranje je iz vlasi kose jer kosa čuva informacije kroz „istoriju“ nastanka. Pretrage se takođe razlikuju po broju namirnica na koje se tolerancija testira. Opštu, preciznu, sveobuhvatnu i neagresivnu dijagnozu, nudi biorezonantna medicina, odnosno metoda biofeedbacka.
Izvor: index.hr, M.G.
Sva deca eksperementišu sa psovkama i ružnim rečima. Nekada roditeljima nije jasno gde su to mogli da čuju ali treba biti svestan činjenice da su d...
pročitaj jošVeoma je važno da vaše dete prvenstveno zna da prepozna svoja osećanja, a potom i da ih podeli.
pročitaj jošAko ste roditelj deteta koje ide u vrtić ili mlađeg školarca, možda vam je nekad neko savetovao da svom mališanu, kad dođete po njega u školu, ne p...
pročitaj još