Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošOsećate svrab po celom telu? Stalno se češete? Ne želimo da vas plašimo, ali ova pojava može da ukaže na ozbiljan zdravstveni problem u trudnoći, poznat pod nazivom holestaza.
Zbog prirodnog rastezanja kože u trudnoći, sigurno ćete u određenom periodu osetiti svrab, najčešće na stomaku. U većini slučajeva to je sasvim normalna pojava. Međutim, on ponekad može da bude simptom ozbiljne tegobe kao što je holestaza.
Ovo oboljenje manifestuje se svrabom čitavog tela, a naročito dlanova i tabana. Obično počinje u trećem tromesečju trudnoće. Srećom, javlja se kod manje od jednog procenta trudnica.
ŠTA JE UZROK?
Holestaza nastaje kao posledica disfunkcije jetre. Zbog nemogućnosti izlučivanja žuči u tanko crevo ona se nagomilava u krvotoku (tačnije, nagomilavaju se žučne soli), što izaziva nesnosan svrab. Na koži se ne pojavljuje osip, ali zbog učestalog češanja mogu da nastanu ogrebotine i oštećenja kože.
Tačni uzroci ovog oboljenja još nisu utvrđeni, mada eksperti veruju da mogu biti genetski predodređeni, uslovljeni hormonalnim disbalansom ili pak faktorima spoljašnje sredine.
KAKO SE LEČI?
Ukoliko se ne leči, ova bolest može dramatično da poveća rizik od preranog porođaja, oštećenja i smrti ploda, kao i unutrašnjih krvarenja. Međutim, blagovremeno postavljanje dijagnoze i lečenje znatno ublažavaju simptome i smanjuju rizik za bebu.
Ključni deo terapije jeste primena medikamenata koji regulišu rad jetre i redukuju količinu žučnih kiselina u krvi. Terapija, takođe, može uključiti uzimanje tableta vitamina K koje potpomažu koagulaciju krvi, čime se smanjuje rizik od krvarenja tokom porođaja. Ipak, porođaj treba ranije obaviti – oko 37. nedelje – jer se rizik od smrti ploda znatno povećava posle 36. nedelje trudnoće.
Porođaj se najčešće izaziva indukcijom ili se primenjuje carski rez. U slučaju da terapija medikamentima koji redukuju količinu žučnih kiselina u krvi ne deluje, porođaj se obavlja ranije nego što je planirano.
KAKO UBLAŽITI SVRAB?
Sredstva za spoljnju upotrebu – kreme i masti – neće otkloniti osnovni uzrok tegoba, ali mogu ublažiti svrab. Toplota pogoršava simptome, pa treba izbegavati boravak u zagrejanim prostorijama i tople kupke. Tuširanje prohladnom vodom pomaže jer snižava temperaturu tela i usporava cirkulaciju, što ublažava svrab.
ŠTA POSLE POROĐAJA?
Holestaza ne ostavlja dugotrajne posledice ni na mamino ni na bebino zdravlje. Doduše, moguće je da ponekad osetite blaži svrab neposredno pre menstruacije, najverovatnije zbog preosetljivosti jetre na hormonske promene u vašem telu.
Takođe, postoji mogućnost da beba preleži žuticu u prve četiri nedelje života, ali bez trajnih posledica. Nažalost, ima slučajeva i da se holestaza manifestuje u narednoj trudnoći, zbog čega morate biti pod lekarskim nadzorom.
Autor: Life Content, M.K.
Trudnoća i nedelje posle nje mogu da budu doba vaše nove ženstvenosti. Iskoristite to i budite lepi i negovani tokom svih devet meseci trudnoće! ...
pročitaj jošTrudnoća u teoriji zvuči kao jednačina bez ijedne nepoznate, međutim, situacija se znatno komplikuje u praksi. Centar za kontrolu i prevenciju bole...
pročitaj jošAmerički lajfstajl fotograf Danijel Ganter je na sjajan način dočarala kako trudnoća može da bude zahtevna kada vas kod kuće čekaju klinci. ...
pročitaj još