
Vodič za dojenje: Bolne bradavice
Zaista ne morate da trpite tegobe zbog osetljivih i bolnih bradavica u periodu dojenja... Nesumnjivo, dojenje je jedinstveno iskustvo,...
pročitaj jošPročitali ste sve priručnike i slušali brojna uputstva i savete, ali prve podoje ipak prate nespretnost i problemi. Ne brinite, to se dešava i mamama koje su već othranile jedno dete. Uspeh dojenja ne zavisi samo od vas, već i od bebe, tako da je najvažnije da se što pre uskladite i savladate prepreke. S podojem počnite kada je beba budna i kada je njen refleks sisanja najizraženiji.
Savladajte tehniku dojenja u ovih sedam koraka. Kada je jednom savladate – ova veština postaje dečja igra!
1. Prvi podoji mogu trajati i po sat vremena. Zbog toga je važno da se udobno namestite – ispravite leđa i noge savijte u kolenima tako da budu pod pravim uglom u odnosu na na butine (ravno krilo). Postavite jastuk iza leđa, a drugi koristite kao potporu za bebu (nabavite jastuk za dojenje).
2. Držite bebu tako da njen stomačić bude uz vaš. Poduprite joj rukom vrat i ramena, a guza neka joj bude ispod vašeg lakta.
3. Dotaknite njena usta bradavicom. Cimnuće glavom unazad i pokušaće ustima da obuhvati bradavicu. Primičite je dojci sve dok širom ne otvori usta.
4. Kada otvori usta, nežno ali brzo je privucite ka dojci. Dojku prvo treba da dodirne donjom usnom i bradom. Dakle, ne gurajte joj bradavicu u usta, već bebu „navucite“ na nju.
5. Ako je veći deo areole iznad njenih usta, a ne ispod nje, to je pokazatelj da je beba pravilno uvukla bradavicu (i deo oko nje). Brada mora sve vreme da joj bude prislonjena tik uz dojku.
6. Ako ne osećate bol, prijatno vam je, beba je opuštena, ne plače, ne ispušta dojku i pritom stalno čujete zvuk gutanja – pravilno dojite!
7. Nemojte paničiti ako beba odmah ne povuče mleko. I ona, kao i vi, savlađuje „novu veštinu“. Ako pak niste sigurni da postupate pravilno, zamolite patronažnu sestru da vam ukaže na grešku i pomogne vam da je ispravite. Kada želite da prekinete podoj, uvucite prst između bebinih usta i dojke.
Autor: Life Content
Dok će neke žene reći da su pripreme za trudnoću bespotrebno preuveličavanje prirodne stvari koja se jednostavno dogodi, druge će reći da im nikakv...
pročitaj jošJedna od mnogih tegoba s kojima se susreću žene u trudnoći, jeste bol u trtičnoj kosti. Saznajte zašto se javlja i kako olakšati stanje. Bol u t...
pročitaj jošMedicinskim rečnikom govoreći, trudnoća je normalno fiziološko stanje, koje traje 280 dana, odnosno 40 nedelja. Tokom tih devet meseci, ukoliko žel...
pročitaj još